Badanie wzroku u 7-latka

Podczas ostatniej wizyty z dzieckiem (7lat) u okulisty, który stwierdził, że syn ma "inaczej wyglądający nerw wzrokowy(obniżone napięcie?)" i to najprawdopodobniej jego uroda i ma tak od urodzenia. Stan ten wymaga wyłącznie obserwacji.Wcześniej lekarze o tym nie wspominali, a okulista stwierdził, że może uznali to za normę. Dodam, że syn nie ma zdiagnozowanej wady wzroku. Jakie badania można wykonać by mieć pewność, że to "taka uroda", a nie np. objaw jaskry?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Objaw o którym Pani pisze nie jest typowy dla jaskry. W przypadku jej pojawienia się mamy do czynienia z dużymi, świecącymi oczami, nierównością oczu, światłowstrętem, częstym mruganiem. Badanie jakie wykonuje się przy podejrzeniu jaskry wrodzonej to oglądanie dna oka dno, pomiar ciśnienia śródgałkowego oraz ocena głębokości poszczególnych komór oka. Myślę jednak, że jeśli lekarz prowadzący po zbadaniu dziecka stwierdził że nie ma powodów do niepokoju, należy mu zaufać.