Bakterie Citrobacter koseri i Streptococcus agalactiae w 7 tygodniu ciąży

Witam serdecznie jestem w 7 tyg ciąży po zrobieniu wymazu z szyjki macicy wykryto bakterie Citrobacter koseri-liczne, i drugą Streptococcus agalactiae-wzrost obfity,czy te bakterie mogą zaszkodzić ciąży bądź doprowadzić do poronienia????czy to jest groźne i jak się tym mogłam zarazić????

Lek. Paweł Baljon

Najprawdopodobniej jest Pani nosicielką tego typu paciorkowca i jeśli nie występują objawy kliniczne zakażenia (w tym zakażenia dróg moczowych), nosicielstwa nie leczy się, ponieważ leczenie nie jest skuteczne i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Do zakażenia dziecka może dojść podczas porodu i dlatego podaje się już na jego początku rutynowo antybiotyk. Jak stwierdzono, taki sposób postępowania w wystarczający sposób chroni dziecko przed zakażeniem. Steptococcus agalactie zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego i przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego wtedy, gdy znajduje się w kanale szyjki macicy.