Bakterie E coli w badaniu moczu

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników badania osadu moczu. Erytocyty świeże 0-1, leukocyty 2-5, nabłonki płaskie liczne, bakterie obfita flora, pasma śluzu skąpy. Dodam, że są to powtórne badania po 5-dniowym leczeniu F***. W poprzednich badaniach przed leczeniem miałam azotyny w moczu, leukocyty 20-30, nabłonki płaskie nieliczne i bakterie obfita flora. Po badaniach na posiew wyszła bakteria E. coli. Czy najnowsze badania wskazują na to, że bakteria nadal jest? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najważniejszy parametr świadczący o zakażeniu układu moczowego w badaniu osadu moczu, czyli liczba leukocytów w polu widzenia, jest obecnie prawidłowa. Duża ilość bakterii nie musi wskazywać na utrzymywanie się infekcji - może świadczyć o tym, że próbka została niewłaściwie pobrana. Jeśli nie występują u Pani żadne dolegliwości nie ma potrzeby wykonywania kolejnych badań (dla własnego spokoju można ewentualnie po ok. tygodniu powtórzyć badanie ogólne moczu). Obecne w osadzie nabłonki płaskie są konsekwencją fizjologicznego złuszczania się komórek w obrębie dróg moczowych i nie są powodem do obaw.

Pozdrawiam.