Bakterie w pochwie w ciąży

Witam.
Jestem w 6 tygodniu ciąży,niestety jest to puste jajo płodowe. Parę dni temu odebrałam wynik wymazu z pochwy, przedstawia on się w następujący sposób: 1.pałeczki G-L+ wzrost:poj.kol. 2.Enteroccocus spacies wzrost:++ 3. Staphyloccocus koagulazo ujemny(-) wzrost:++ 4.Lactobacillus spacies wzrost:++ Badanie w kierunku grzybów-ujemne. Przy wyniku nie ma antykobiogramu.

I w związku z tym wynikiem poje pytania. Czy w/w bakterie trzeba leczyć, czy one mogły zagrażać ciąży, czy mąż powinien wykona wymaz nasienia?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Na samym początku pragnę wyrazić wyrazy współczucia w związku z rozpoznaniem pustego jaja płodowego. Pragnę jednak podkreślić, że w większości przypadków nie ma to wpływu na płodność i możliwość zajścia w kolejną zdrową ciążę.

Odnośnie Pani zapytania. Wynik posiewu z pochwy przedstawiony przez Panią wskazuje na występowanie oprócz fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy, także bakterii patogennych, część z nich występuje normalnie w jelicie grubym. Mogą one się objawiać w postaci tzw. waginozy bakteryjnej, aczkolwiek nie muszą. Jedną z przyczyn złego rozwoju ciąży, a także poronień mogą być infekcje układu płciowego. Leczenie polegać będzie zapewne na stosowaniu antybiotyku dopochwowo, a także doustnie. Warto by mąż też się poddał temu leczeniu. Na czas leczenia należy utrzymać wstrzemięźliwość. Warto przed kolejną ciążą wykonać tego typu rozmaz powtórnie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.