Bardziej skąpy okres i brak krwawienia w nocy

3 stycznia odbyłam ostatni stosunek z moim partnerem. Od 4 lat biorę antykoncepcję- od jakiegoś ponad roku tabletki o składzie  0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etinylestradiolu.
Z 10go na 11 stycznia miałam dostać planowane krwawienie- dostałam w pn rano-zaczęło się od brudnej krwi, aż brunatnej ale trwało. w ciągu dnia było nawet obfite, jednak wieczorem ustało i jak rano się obudziłam to spostrzegłam tylko dość nie dużą plamę na podpasce. Drugi dzień wyglądał tak samo- troszkę mniej obfite w ciągu dnia i w nocy nic. Rano to samo, a w trzecim dniu znacznie bardziej skąpe niż przez pierwsze dnia. Dzisiaj jest czwarty dzień i nie mam krwawienia.
Normalnie wygląda to tak, że mam okres przez 3 dni łącznie z nocami. 11 stycznia, czyli 8 dni po stosunku zrobiłam rano kropelkowy test ciążowy- wyszedł negatywnie, Następnego dnia rano, kiedy sytuacja się powtórzyła i rano spostrzegłam tylko plamę wybrałam się rano na badanie beta HCG z krwi -czyli 12go i dzisiaj odebrałam, też negatywny wynik tj (<0.1 ml). Dodatkowo Pani w klinice w której odbierałam wynik powiedziała, że jest on wiarygodny po 8-9 dniach. Jednak w dalszym ciągu pozostały obawy w głowie, gdyż nie miałam wcześniej takich krwawień w przerwach między opakowaniami.
Czy mogę być spokojna, że nic mi nie jest? Proszę o pilną odpowiedź, gdyż zastanawiam się czy w pt nie wybrać się do lekarza. Dodam jeszcze na koniec, że przechodzę teraz dość nerwowy czas- sesja na uczelni i pytanie czy nerwy nie są powodem tego zamieszania?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wydaje mi się, że rzeczywiście, na podstawie tych badań, które miała Pani przeprowadzone, ciążę obecnie można wykluczyć.

Jeżeli chodzi o skąpe krwawienia w chwili obecnej - jednym z działań niepożądanych tabletek hormonalnych, które Pani w obecnej chwili przyjmuje jest niewystąpienie krwawienia miesiączkowego lub może być właśnie takie skąpe krwawienie. Po wykluczeniu ciąży, można przyjąć planowo następne opakowanie, ale przy braku krwawienia w ciągu dwóch cykli, powinno się preparat odstawić.

W przypadku, gdy Pani w dalszym ciągu ma jakieś wątpliwości czy wystąpią jakieś inne objawy niepukające, proponuję wizytę u lekarza ginekologa, ponieważ dokładny wywiad oraz badanie ginekologiczne da lepszy pogląd na sytuację oraz pozwoli wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o antykoncepcji hormonalnej.

Serdecznie pozdrawiam!