Bardzo bolesne miesiączki - czy powinnam się niepokoić?

Od pierwszej miesiączki zawsze towarzyszył mi ostry ból brzucha, brałam No-Spę i zawsze pomagała. Miałam torbiel na jajniku, leczyłam się i lekarz stwierdził, że już wszystko ok. Jednak już przez dłuższy czas bóle nasilają się, mam zawroty głowy, brzuch mnie boli tak, że zwijam się z bólu, wymiotuję na widok jedzenia, mam mdłości, mam napady ciepła i zimna, i coraz częściej zdarza mi się zemdleć.

Jak sobie z tym poradzić? Czy to może znaczyć, że dzieje się coś ze mną nie tak? Moja mama miała problemy z zajściem w ciążę, a później poroniła dwa razy. Czy ja też będę miała problemy?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Bolesne miesiączki to bardzo częsta dolegliwość, na którą skarżą się nastolatki i młode kobiety. Bóle pojawiają się na skutek silnych skurczów macicy. Mogą być jednak także wywołane przez czynniki psychiczne bądź uwarunkowania hormonalne. Pojawiają się podczas pierwszej miesiączki i towarzyszą kobietom zwykle do pierwszego porodu.
Nie oznacza to jednak, że ból ten zawsze ma charakter „fizjologiczny”. Może być bowiem wywołany również przez choroby takie jak: stany zapalne przydatków, niedorozwój, zmiany położenia i wady macicy, zwężenia kanału szyjki macicy czy mięśniaki macicy.
Polecamy zatem, by skonsultowała się Pani ze specjalistą ginekologiem, który oceni przyczynę bólu oraz ewentualnie rozpocznie jej leczenie.