Bardzo nerwowe dziecko

Witam mam córeczkę (20 m-cy), która jest wcześniakiem z 32+3 dni z problemami. Córka zawsze była trochę nerwowa, z tym, że tłumaczyłam to sobie, że to dlatego, że jest za mało sprawna, np. chciała zabawkę i krzyczała, bo nie mogła jej do sięgnąć, nie umiała do niej wyciągnąć ręki, podpełzać czy raczkować, gdy dałam jej zabawkę była zadowolona - tak było do 15. m-ca. Teraz jest starsza, bardziej sprawna, nawet zaczyna chodzić, a bardzo się złości, ciągnie za włosy, pokazuje nerwy, gdy czegoś chce lub coś nie jest po jej myśli, np. nie mogę iść sama do pokoju obok, czy do toalety, jeśli ktoś przyjdzie. Przez chwilę jest dobrze, a potem robi papa i się denerwuje. Doszło do tego stopnia, że nie mogę nic zrobić sama, a zwłaszcza usiąść na pięć minut. W niektórych momentach nie umiem wytłumaczyć jej zachowania, zwłaszcza przy gościach, nie wiem, jak mam temu zaradzić. Próbowałam nie reagować, tłumaczyć, ale to na nic. Jak się urodziła, miała uszkodzony układ nerwowy - czy to ma wpływ na to jak się teraz zachowuje? Nie wiem, co mam robić. Proszę o pomoc, z góry bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Z przykrością muszę stwierdzić, że maluszek niestety przyzwyczaił się i Panią do sygnalizowania swoich potrzeb i realizowania celów płacząc i krzycząc. W związku z tym, że nie mówi sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ nie zna innych sposobów do porozumiewania się z otoczeniem. Nie ma na co czekać, tylko koniecznie proszę udać się do psychologa dziecięcego, pedagoga specjalnego i logopedy lub neurologopedy i poprosić o diagnozę umiejętności dziecka i podjęcie terapii.

Ważne jest wprowadzenie komunikacji alternatywnej i pewnej konsekwencji w postępowaniu z dzieckiem co na pewno nie będzie łatwe przy tak utrwalonych nawykach. Zachęcam do poszukania pomocy w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci:)

Pozdrawiam

wcześniactwo i związane z tym powikłania mogą być przyczyną zwiększonej wrażliwości Córki, może mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa, warto byłoby skonsultować się z psychologiem, który podpowie jak otoczyć dziecko właściwą opieką i zaspokoić jej potrzeby emocjonalne. Pozdrawiam