Bardzo niski poziom hemoglobiny i żelaza - czy tabletki i dieta pomogą?

Witam. Mam 18 lat, jestem wysoki - 187cm, ważę 67 kg. Ostatnio chciałem oddać krew i wyszło mi w badaniach krwi, że mam strasznie niski poziom hemoglobiny 6,9 gl. Więc poszedłem na dodatkowe badania i wyszło to samo, żelazo strasznie niskie - 6, gdzie norma to 58-160. Dzisiaj zacząłem zażywać żelazo w tabletkach i jeść codzienie mięso oraz owoce (zalecenie lekarza). Czuję się dobrze, nic mi nie jest, chociaż jestem blady. Co mam zrobić? Czy tabletki mi pomogą i dieta?

Redakcja abcZdrowie

Witam:)

Niestety, nie da sie przewidzieć jaka będzie odpowiedź na zastosowane leczenie. Wyniki badań, które Pan wymienił, są nieprawidłowe (nie podał Pan, niestety, jednostek).

Obniżony poziom hemoglobiny i żelaza w surowicy krwi sugeruje rozpoznanie niedokrwistości z niedoboru żelaza. Przyczyny tego stanu mogą być różne, i w zależności od nich, odpowiedź na leczenie może być różna. W sytuacji, gdy niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza w diecie, należy ten niedobór uzupełnić poprzez zastosowanie odpowiedniej diety i suplementację żelaza. Należy się przy tym zastanowić, czy niedobór żelaza nie jest spowodowany utratą krwi (wykluczyć chorobę wrzodową oraz choroby zapalne przewodu pokarmowego) lub upośledzonym wchłanianiem z przewodu pokarmowego (np.celiakia), wtedy odpowiedź na leczenie może być niewystarczająca.

Pozdrawiam