Bardzo proszę o interepertacje wyniku KT angio głowy- tętniak!!

Witam, mam na imię Aneta. Mam 55 lat. Lekarz rodzinny skierował mnie do poradni neurologicznej, bo mam silne bóle głowy, powtarzające się raz, dwa razy w miesiącu. Oprócz tego b. rzadkie, ale jednak zawroty głowy. Mam też nadciśnienie, biorę b***. Mam też podwyższony cholesterol. Na początku roku zrobiłam MR głowy. Wynik był zbliżony do tego, co zaraz zacytuje, ale tętniak był pod znakiem zapytania. Dlatego zrobiono mi KT Angio głowy i tętniak się potwierdził? Oto wynik Kt angio glowy: waski-hypoplastyczny jest odcinek A1 tętnicy mózgu przedniej prawej dalsze jego odcinki wypełniają się od strony lewej przez tętnice łączącą przednią. Brak jest odcinka P1 tętnicy mózgu tylnej prawej, dalsze jej odcinki wypełniają się przez tętnice łączącą tylna po tej stronie. Z tętnicą szyjną wewnętrzna po stronie lewej na wysokości anatomicznego odejścia tętnicy łączącej tylnej łączy się na dodatek o sr. około 2-3mm-tetniak. Wewnątrzczaszkowy odcinek tętnicy kręgowej prawej jest wąski-hypoplastyczny. Bardzo proszę o interpretacje, bardzo się martwię. Czy przede mną są jakieś operacje, jakie są szanse leczenia farmakologicznego, czy w ogóle jest taka możliwość? Jakie są rokowania na przyszłość, bo wiem, że tętniak może pęknąć. Proszę o pilną odpowiedź i z góry dziękuję. Pozdrawiam Aneta

Redakcja abcZdrowie

Witam,
mam na imię Aneta. Mam 55 lat. Lekarz rodzinny skierował mnie do poradni neurologicznej, bo mam silne bóle głowy, powtarzające się raz, dwa razy w miesiącu. Oprócz tego b. rzadkie, ale jednak zawroty głowy. Mam też nadciśnienie, biorę b***. Mam też podwyższony cholesterol.
Na początku roku zrobiłam MR głowy. Wynik był zbliżony do tego, co zaraz zacytuje, ale tętniak był pod znakiem zapytania. Dlatego zrobiono mi KT Angio głowy i tętniak się potwierdził?
Oto wynik Kt angio glowy: waski-hypoplastyczny jest odcinek A1 tętnicy mózgu przedniej prawej dalsze jego odcinki wypełniają się od strony lewej przez tętnice łączącą przednią. Brak jest odcinka P1 tętnicy mózgu tylnej prawej, dalsze jej odcinki wypełniają się przez tętnice łączącą tylna po tej stronie. Z tętnicą szyjną wewnętrzna po stronie lewej na wysokości anatomicznego odejścia tętnicy łączącej tylnej łączy się na dodatek o sr. około 2-3mm-tetniak. Wewnątrzczaszkowy odcinek tętnicy kręgowej prawej jest wąski-hypoplastyczny.
Bardzo proszę o interpretacje, bardzo się martwię. Czy przede mną są jakieś operacje, jakie są szanse leczenia farmakologicznego, czy w ogóle jest taka możliwość? Jakie są rokowania na przyszłość, bo wiem, że tętniak może pęknąć.
Proszę o pilną odpowiedź i z góry dziękuję. Pozdrawiam Aneta
Przyczyną powstawania tętniaków mózgu jest zwykle wada wrodzona, czyli nieprawidłowa budowa naczynia. Występują tętniaki małe (do 10 mm średnicy), duże (10–20 mm średnicy) i olbrzymie (powyżej 20 mm średnicy). Tętniaki mierzące poniżej 3 mm zwykle nie pękają, tętniaki mające od 3 do 10 mm pękają w około 50% przypadków, natomiast tętniaki olbrzymie (powyżej 20 mm) pękają zawsze. Do czynników ryzyka pęknięcia tętniaka zalicza się m. in. płeć żeńską, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, picie alkoholu.

W przypadku tętniaków mózgu nie stosuje się leczenia farmakologicznego. Postępowaniem z wyboru jest leczenie chirurgiczne lub wewnątrznaczyniowe, czyli tzw. embolizacja (metoda ta polega na. wprowadzeniu materiału zamykającego nieprawidłowy fragment naczynia). Jednak jakakolwiek interwencja nie zawsze jest możliwa do wykonania. Poza tym, nawet po operacji istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, jak zakrzepica czy zator naczyń mózgowych, czy pęknięcie i krwawienie.

W każdym przypadku kwalifikację do operacji przeprowadza neurochirurg, po zapoznaniu się ze stanem klinicznym pacjentka oraz dokumentacją obrazową.