Bardzo proszę o interpretację badania RTG i informację nt. rehabiitacji

Kobieta, wiek - 59, praca - wymuszona pozycja - biurko, komputer, samochód, objawy stanu chorobowego: bardzo silne bóle lewej ręki (bark), podobne do skurczu (wykręcania), pojawiające się przy nagłych ruchach ciała. RTG kręgosłup C - zniesienie lordozy z lagodnym przełamaniem osi w kierunku kyfozy w odcinku dolnym, nieznaczne skrzywienie boczne lewowypukłe. Zwężenie przestrzeni międzytrzonowej C5/C6/C7 z wzmożeniem sklerotyzacji blaszek granicznych i odczynem osteofytarnym w obrębie przednich i tylnych krawędzi trzonow kręgów. Zaostrzenie wyrostków haczykowatych. Staw barkowy lewy - zwężenie szczeliny stawowej w stawie barkowo-obojczykowym. Bardzo dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przedstawiony opis badań rtg wskazuje na chorobę zwyrodnieniową stawu barkowego i kręgosłupa szyjnego. Stąd dolegliwości typowe dla tego rodzaju schorzeń. Praca w siedzącej wymuszonej pozycji nie sprzyja stawom i krzywiznom kręgosłupa. Powinna Pani zgłosić się do lekarza rehabilitanta bądź ortopedy, który zbada Panią i zaleci odpowiednią rehabilitację. Są to ćwiczenia odciążające kręgosłup, staw, wzmacniające odpowiednie partie mięśni, a także masaże kręgosłupa, ew. pole magnetyczne czy laser. Jeśli natomiast występują objawy neurologiczne typu drętwienia palców, mrowienia, to wskazana będzie konsultacja neurologa czy neurochirurga.

Pozdrawiam serdecznie.