Bardzo proszę o interpretację wyniku badania EEG

Czynność podstawowa EEG zróżnicowana przestrzennie. W odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych skłąda się z rytmu fal alfa 8,5-9 Hz o amplitudzie do 80 uV po stronie prawej i 60 uV po stronie lewej oraz serii nieskonapięciowego rytmu beta. R.Z. obecna. Rejestrowano fragmenty zapisu o obrazie senności. Na tym tle w obu okolicach tylnoskroniowo-potylicznych rejestrowano nieliczne pojedyncze i po kilka fal theta 6,5-7 Hz o amlitudzie nieznacznie wyróżniajacej się od tła zapisu. Ponadto kilkakrotnie (w tym raz w trakcie senności, raz w trakcie FS 17 Hz) zarejstrowano poronnie uogólnione wyładowania fal wolnych 4,5-5,5 Hz niekiedy z towarzyszącą szczątkową falą ostrą, z maksimum amplitudy w przednich odprowadzeniach do 110 uV, trwające do 1 s. HW nie aktywuje EEG. Orzeczenie: Zapis nieprawidłowy. Rejestracja poronnie uogólnionych wyładowań fal wolnych niekiedy z towarzyszącą szczatkową falą ostrą oraz nielicznych fal theta obustronnie w tylnych odprowadzeniach na tle zachowanej, świadczącej o wahaniu poziomu czuwania czynności podstawowej.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Badanie EEG ma ograniczoną wartość diagnostyczną. Część osób, które nie mają problemów neurologicznych, ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie, nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG w sytuacji, gdy badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi. Badanie EEG najbardziej przydaje się w monitorowaniu przewlekłym pacjentów chorujących na padaczkę. Wydaje się, że zmiany opisane w cytowanym opisie badania EEG są niewielkiego stopnia. Zaznaczam, że możliwość oceny przeze mnie tego badania jest istotnie ograniczona. Opieram się tylko na dostarczonym opisie i nie mam możliwości obejrzenia zapisu z monitora. Ponadto w interpretacji EEG najważniejszy jest obraz kliniczny występujących dolegliwości, niemałe znaczenie ma też znajomość wieku badanego.

A jakie są dokładnie objawy neurologiczne,jakie dolegliwości, Zasada jest taka, że nie leczymy zapisu ale chorego,decyduje stan kliniczny. Wiadomo, iż 30 procent zdrowej populacji ma nieprawidłowy zapis EEG . Proszę zachować spokój.