Bardzo proszę o wytłumaczenie orzeczenia badania EEG głowy

Witam serdecznie. Mam wykonane badanie EEG głowy i orzeczenie: Zmiany rozsiane, najbardziej wyrażone w okolicach czołowo-skroniowych, w postaci dość licznych grup niskonapięciowych fal theta. Badanie było zlecone z powodu nerwicy i przepisanych leków. Opis badania: Zapis o słabo zróżnicowanej przestrzennie, słabo reaktywnej czynności podstawowej utworzonej z fal alfa 9-10 Hz oraz niskonapięciowych fal beta. W zapisie, a zwłaszcza w odprowadzeniach czołowo-skroniowych, rejestrują się także niskonapięciowe fale theta 5-6 Hz. HW i Fs bez istotnego wpływu.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Badanie EEG ma ograniczoną wartość diagnostyczną. Najbardziej przydaje się ono do monitorowania pacjentów chorujących na padaczkę. Zdarza się, że część osób, które nie mają problemów neurologicznych ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie, nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG, jeśli badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi. Dlatego też ważne jest, aby wynik badania EEG interpretować wraz z całością danych o pacjencie, takich jak: wiek, główne dolegliwości, choroby współistniejące czy przyjmowane leki.

Zarejestrowany u Pana zapis EEG jest nie jest całkowicie prawidłowy. Jednak fakt ten nie musi wcale przesądzać o występowaniu istotnej patologii w mózgu. Wydaje się, że zmiany występujące u Pana w zapisie EEG nie są bardzo nasilone i mogą wynikać z przyjmowanych przez Pana leków (zapis taki może pojawiać się np. podczas przyjmowania leków uspokajających).