Bardzo rzadkie ruchy dziecka - czy mogą oznaczać coś złego?

Witam! Jestem w 20. tygodniu ciąży. Pierwsze ruchy dziecka poczułam w 16 tc. Z dnia na dzień były one coraz mocniejsze i bardzo częste. Od trzech dni ruchy odczuwam bardzo rzadko (dwa razy dziennie po dwa kopnięcia) i bardzo słabe. Na dodatek pobolewa mnie brzuch w dolnej części, a dziś wystąpiły dziwne upławy. Czy to może oznaczać, że dzieje się coś złego, czy może dziecko tak sie obróciło, że słabo je wyczuwam? Bardzo sie martwię. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na tym etapie ciąży ruchy dziecka mają prawo jeszcze nie być silne i regularne, tak więc nie musi to oznaczać nic złego. Biorąc jednak pod uwagę, że wcześniej odczuwała je Pani wyraźniej oraz fakt, że wystąpiły bóle podbrzusza oraz upławy, należy się niezwłocznie udać do lekarza ginekologa, by wykonać kontrolne USG.

Pozdrawiam serdecznie!