Bardzo wysoka liczba erytrocytów w moczu pięciolatka

Witam serdecznie, piszę bardzo zaniepokojona odebranymi dzisiaj wynikami ogólnymi moczu mojego 5,5-letniego synka, które pokazały przede wszystkim (poza innymi drobnymi odstępstwami od normy, o nich niżej) ogromnie wysoką liczbę erytrocytów. Jest to liczba horrendalna, bo 894, gdy norma pokazuje do 20! Do tego napis: erytrocyty świeże luźno pokrywają pole widzenia, co jak się orientuję wskazuje na dużą ich liczbę.

Synek jest po ostrym bakteryjnym zakażeniu układu moczowego, posiew wykazał bakterię enterobacter cloacae. Przyjmował przez tydzień Zinnat, teraz ma zlecone na tydzień Bactrim w ilości 2X8 ml. Potem przez jeszcze tydzień Bactrim 1x4 ml. Wynik kolejnego posiewu dopiero będzie w pn. Leukocytoza i białko, które w stanie ostrym w moczu było, już się ustabilizowały. Skąd jednak ta ogromna liczba erytrocytów? Czy może to być efekt uboczny leku? Nie sądzę, ale zachodzę w głowę. Dodam, że synek czuje się doskonale, szaleje, jest aktywny, jakby zupełnie zdrowy. Nie skarży się już na nic po pierwszych dwóch dniach bardzo wysokiej gorączki i bólu brzucha (plus wymioty). Ale po dwóch dniach jak ręką odjął. Dopiero wówczas wszedł antybiotyk, gdyż lekarz ocenił stan dopiero po wynikach krwi i moczu. Stwierdził zakażenie bakteryjne (bardzo wysokie CRP). Czy mogę prosić o interpretację takiego obecnego wyniku?

Jutro idziemy oczywiście z tymi wynikami do lekarza. W planie też USG. Pozostałe wskaźniki: wodojasny, przejrzysty, glukoza, bilir. i ciała ketonowe ujemne, ciężar 1.013, erytrocyty (A13) 4+ PH 6,5, białko ujemny, azotyny, leukocyty (A14) ujemne, i teraz ocena cytometryczna: erytrocyty 894, leukocyty 68, nabłonki płaskie 28, wałeczki 4,3, bakterie 47, śluz 1, erytrocyty świeże luźno pokrywają pole widzenia, fosf. bezpost. liczne w.p.w. Dodam jeszcze, że synek jest pod regularną kontrolą USG, poradni nefrologicznej - ze względu na stwierdzony w niemowlęctwie megaureter. Ta diagnoza jednak się waha, niekiedy nie uwidacznia się już on na obrazie. Nerki zawsze prawidłowe, bez zmian, jesteśmy po wykluczeniu ZUM, po renoscyntygrafiach. Wyniki mimo wolniejszego spływu z lewej nerki nie odbiegały wiele od normy. Nie zlecano leczenia prócz obserwacji. Były dwa epizody kamicy, ale już przed 2-3 laty. Będę niezmiernie wdzięczna za pilną odpowiedź. W razie czego odpowiem na wszelkie pytania. Z góry dziękuję.

Witam!
Tak wysoka liczba erytrocytów przy braku białka w moczu oraz objawów kamicy nerkowej sugeruje związek z infekcją. Świeże erytrocyty pochodzą do dolnych dróg moczowych (nie nerek). Konieczne jest zastosowanie celowanego leczenia antybiotykiem na który będzie wrażliwy wyhodowany patogen. Krwinkomocz może się utrzymywać (zazwyczaj niewielki) nawet po wyleczeniu infekcji. Proponuję pozostać pod kontrolą nefrologa, a wynik należy przedstawić zgodnie z planem lekarzowi prowadzącemu leczenie dziecka. Pozdrawiam serdecznie!