Badania kontrolne po histerektomii

Witam serdecznie!

Mam 61 lat, a 12 lat lat temu miałam operację histerektomii, ze względu na duże mięśniaki i bardzo silne, obfite krwawienia. Od tego czasu czuję sie dobrze, nadal pracuję, ale ze wstydem przyznaję, ze po początkowym okresie badań kontrolnych nie byłam od tego czasu u ginekologa. Wydawało mi sie, ze skoro już nic nie mam, to niby co miałabym kontrolować. Stąd moje pytanie: jakie badania ginekologiczne powinnam wykonać, żeby uspokoić się, że faktycznie nic się nie dzieje. Jedynym objawem, który mnie trochę martwi to problemy z utrzymaniem moczu po kichnięciu, przy kaszlu albo głośnym śmiechu.

Pozdrawiam A.D.

Witam!

Po zabiegu histerektomii wskazane jest regularne wykonywanie pewnych badań ginekologicznych. Co roku powinna Pani zgłosić się na badanie ginekologiczne oraz USG przezpochwowe. Co 2 lata wskazane jest wykonanie cytologii. Są to podstawowe badania, na które należy zwrócić uwagę. Podczas wizyty u ginekologa warto poruszyć również problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Ta dolegliwość może mieć wiele przyczyn, dlatego w celu ustalenia dokładnego rodzaju zaburzeń oraz kwalifikacji do leczenia konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu oraz badanie ginekologiczne. Czasami dodatkowo wykonywane są inne badania np. badanie urodynamiczne, jeśli zachodzi taka konieczność. Podstawowym leczeniem jest farmakoterapia oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy. W przypadkach nieskuteczności postępowania zachowawczego wskazane jest leczenie operacyjne. Zachęcam do wizyty u ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!