Beta HCG - interpretacja wyników

Witam.

W dniu 11 lipca zrobiłam trzy testy ciążowe, które dały wynik pozytywny. Wydaje mi się, że prawdopodobnie jest to pierwszy tydzień ciąży. Następnego dnia tj. 12 lipca zbadałam beta HCG, które wynosiło 77,5. Po dwóch dniach wzrosło do 158,4.

Od 15 lipca zaczęłam krwawić, przez co trafiłam do szpitala na obserwację. Tego samego dnia zbadano poziom beta HCG, który wynosił 207,8, a następnego dnia spadło do 163,4. Przez kolejne dni badano poziomy beta HCG: 17 lipca wynosiło 224,2 , 19 lipca 297,6 , 21 lipca 427,9. Do 21 lipca trwało krwawienie. Lekarze stwierdzili, że prawdopodobnie była to miesiączka. Na dzień 25 lipca wyznaczono kolejne beta HCG - 666,4 i wykonano USG, które nie wykryło istnienia pęcherzyka ciążowego. Przepisano D*** i kwas foliowy i zalecono obserwację oraz zgłoszenie się na powtórne USG za około 4 tygodnie, gdyż jak stwierdzono jest to bardzo wczesna ciąża i trzeba poczekać. Dnia 27 lipca zaczęłam znowu mocno plamić (ciemno brunatny kolor) przez co po raz kolejny trafiłam do szpitala. Przez kolejne dni badano poziom betaHCG który wynosił: 28 lipca 532,3 , 29 lipca 693, 1 sierpnia 804,3. Wykonano również USG (1 sierpnia), które znowu nie wykazało istnienia pęcherzyka ciążowego.

Zostałam wypisana ze szpitala i zalecono zgłosić się za tydzień. W dniu 8 sierpnia zbadano poziom betaHCG - 1004 i wykonano USG, które nadal nie wykrywało ciąży, natomiast wykryto jakieś zmiany w prawym jajniku (jajnik prawy 23x14 mm z heterogennymi strukturami śr. 13 mm). Dwa dni później (10 sierpnia) zbadałam beta HCG-822,5. Przez cały ten czas delikatnie plamiłam, natomiast od 10 sierpnia plamienie nasiliło się ma kolor ciemno brunatny. Bardzo się denerwuję i nie wiem co mam sądzić o całej tej sytuacji. Czemu poziom betaHCG tak skacze i czym to jest spowodowane? Skąd te plamienia?

Lek. Marta Hat

Witam!

Test ciążowy wykonany z moczu jest dodatni około 2 tygodnie od spodziewanego zapłodnienia, czyli w terminie przewidywanej miesiączki. W przypadku niektórych schorzeń, np. torbieli jajnika, ciąży pozamacicznej mogą występować podwyższone poziomy hCG, co może prowadzić do uzyskania wyniku fałszywie dodatniego w teście ciążowym.

W Pani przypadku wyniki testu zostały potwierdzone przez badanie gonadotropiny kosmówkowej (beta HCG) z krwi.

Najistotniejsze w ocenie beta HCG jest sprawdzanie jego przyrostów.
Prawidłowo poziomy beta HCG w początkowych tygodniach ciąży podwajają się co 2-3 dni aż do 8-12 tygodnia ciąży, kiedy to lepszym wskaźnikiem oceny płodu jest USG.

Zarodek jest widoczny i można zmierzyć jego wielkość w okolicach między piątym, a szóstym tygodniem ciąży.

Z informacji podanych przez Panią można wnioskować, że podczas ostatniego badania betaHCg byłaby Pani w piątym tygodniu ciąży. Dynamika przyrostów jest niewielka i nie pozwala w pełni ocenić czy przyczyną była ciąża.

Zmiana na jajniku w pewnych sytuacjach także może dawać dodatnie wyniki betaHCG we krwi -dotyczy to bardzo rzadkich guzów jajnika o charakterze germinalnym.
Na pewno należy kontynuować diagnostykę, aby móc dokładnie ustalić przyczynę.

Pozdrawiam serdecznie!