BetaHCG po poronieniu

Po zabiegu łyżeczkowania poziom bhcg jak szybko ma spadać? W 3 tygodnie po zabiegu jest 340, a przed było 8000. Czy spadek jest prawidłowy?

Zaznaczam, że usg było robione i niema żadnych pozostałości (dnia 8.04.2010 bhcg 410), a w dniu dzisiejszym 12.04.2010 340.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!
U większości kobiet poziom HCG powinien się obniżyć do poniżej 5mIU/ml w ciągu 4-6 tyg. od zakończenia ciąży. Poziom ten jest indywidualnie bardzo zmienny i zależy również od poziomu jaki osiągnęło HCG w momencie zakończenia ciąży. Pojedyncze badanie nie ma dużego znaczenia diagnostycznego,należy powtórzyć badanie po 2-3 dobach i obserwować tendencję. Niektórzy lekarze proponują wykonanie oprócz oznaczeń ilościowych, jakościowy test - czyli test ciążowy płytkowy z moczu.
Tak czy inaczej Pani wysoki wynik w 4-tym tygodniu po utracie ciąży wymaga obserwacji i zbadania. Zauważa się tendencję spadkową, co wróży dobrze.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.