Dieta eskimosów a choroby serca

Witam serdecznie!
Niedoczynność tarczycy znacznie utrudnia proces redukcji masy ciała. Objawy niedoczynności to przecież obniżenie tempa przemiany materii oraz wzrost masy tkanki tłuszczowej w ciele. Nie wszystkie osoby cierpiące z powodu niedoczynności tarczycy, są jednak świadome, że objawy obniżonej aktywności narządu mogą wystąpić na skutek niedostatecznego "zaopatrzenia" organizmu w składniki mineralne oraz witaminy.

Aby w naszym organizmie mogły powstać hormony tarczycy, musimy dostarczyć z diety odpowiedniej ilości żelaza, jodu oraz selenu. Produkty bogate w te składniki powinny znaleźć się w Twojej diecie.

Źródłem żelaza są przede wszystkim wątróbka, nasiona fasoli, soczewicy, wołowina, kurczak, jaja oraz migdały.

Jod znajduje się w soli jodowanej (polecam Ci sól morską), ale również w rybach oraz owocach morza, np. w  makreli, ostrygach, dorszu, łososiu, śledziach.

Selen możesz z kolei znaleźć w orzechach brazylijskich, indyku, ostrygach czy też wołowinie.

Niedobór cynku w diecie może również negatywnie wpływać na działanie tarczycy, zmniejszając przemianę materii. Cynk znajduje się głównie w wołowinie, fasoli, ciecierzycy, czy chudym jogurcie.

Poza tym ważne jest spożycie witamin A, D i E, modulującycyh pracę narządu. Wprowadź więc do swojego jadłospisu: marchew, sardynki, grzyby, olej słonecznikowy i orzechy laskowe.

Unikaj kapusty i soi, które hamują aktywność tarczycy.

Ogranicz przy tym kaloryczność diety, ale unikaj głodówek, ponieważ wraz ze zmniejszeniem ilości pożywienia - maleje aktywność tarczycy. Dieta musi być także urozmaicona. Nie zapominaj też o sporcie!

Pozdrawiam,
Anna Kacperska.

0

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty