Bezpieczny seks - czy od chorego na białaczkę można się zarazić?

Witam serdecznie. Piszę, bowiem w dniu wczorajszym miałem kontakt seksualny (bez zabezpieczeń) z osobą, która choruje na białaczkę. Nie ukrywam, iż jako osoba, która nie ma żadnej wiedzy z dziedziny tej choroby, zaufałem owej osobie i zdałem się na nią. Jednak dla własnej pewności chciałbym się dowiedzieć, czy aby napewno współżycie nie jest jakimkolwiek ryzykiem? Mówię tutaj o wszelakich formach kontaktu, od pocałunków, po seks oralny...tradycyjny...a także ewentualne przypadkowe styczności z krwią osoby chorej. Wiem, iż być może dla niektórych osób może to brzmieć dosyć staroświecko, jednak nie ukrywam, iż mimo szerokiej wiedzy w internecie, ten temat akurat jest niekiedy pomijany. Stąd moje pytanie. Czy kontakt seksualny z osobą chorą na białaczkę w jakimkolwiek stopniu może być ryzykiem dla osoby zdrowej? Wiem, iż występuje kilka rodzajów tej choroby, i chyba nie każda z nich ma swoje źródło w szpiku kostnym, zatem czy aby napewno nigdy nie istnieje żadne niebezpieczeństwo? Czy w jakikolwiek sposób może to stanowić ryzyko? A jeśli już nie sama białaczka, to być może wirus, który może być jednym z czynników powodujących zmiany chorobowe? Chciałbym również zapytać czy udawać się do przychodni, w celu wykonania morfologii krwi? I po jakim czasie najlepiej takową wykonać? Byłbym wdzięczny za rzetelną odpowiedź jak i również dziękuję za możliwość zadania pytań związanych z moimi wątpliwościami. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Białaczka nie jest zaraźliwa.
Przyczyny tej choroby do dziś pozostają nieznane. Ekspozycja na działanie promieniowania jonizującego oraz benzenu, a także stosowanie chemioterapii w leczeniu innych chorób są naukowo potwierdzonymi czynnikami ryzyka rozwoju białaczki, ale nie wyjaśniają większości przypadków.  Są one odpowiedzialne za specyficzne zmiany w DNA komórek szpiku kostnego.

Przypuszczalne czynniki ryzyka to: choroby wrodzone (zespół Fanconiego, zespół Downa, zespół Schwachmana i Diamonda), narażenie na czynniki zawodowe (rozpuszczalniki organiczne, radon, produkty przerobu ropy naftowej, herbicydy, pestycydy, palenie tytoniu), inne choroby układu krwiotwórczego (przewlekła białaczka szpikowa, czerwienica prawdziwa, samoistne włóknienie szpiku, nadpłytkowość samoistna, zespół mielodysplastyczny (MDS), nocna napadowa hemoglobinuria, szpiczak mnogi, niedokrwistość aplastyczna).

Kontakt seksualny z osobą chorą w żaden sposob nie zwiększa ryzyka zachorowania, więc nie musi Pan udawać się na badania kontrolne.

pozdrawiam!