Bezsenność a karmienie piersią

Mam 26 lat i trzymiesięczną córeczkę, która w nocy mniej więcej co 3 godziny domaga się karmienia. Po porodzie przez 2 miesiące spałam dobrze - karmiłam ją (karmię piersią), a następnie zasypiałam w przeciągu pół godziny (nie od razu). Z czasem nie mogłam zasnąć pomiędzy poszczególnymi karmieniami, teraz nie zasypiam także wieczorem - kładę się spać codziennie o tej samej porze - ok. godz. 22. Jestem wówczas senna, pojawiają się pierwsze senne obrazy, ale natychmiast się wybudzam. Później leżę, znajdując się jakby między snem a jawą, po czym ocknę się i wiem, że nie spałam głębokim snem, a jest już 1 w nocy. To bardzo męczące. Jeżeli zasnę, często wybudzam się, nawet gdy dziecko jeszcze śpi i nie domaga się karmienia. Zasypiam normalnie najczęściej dopiero nad ranem, sen jest jednak co 2 - 3 godziny przerywany z konieczności karmienia dziecka. Po przebudzeniu na karmienie rano również często nie zasypiam, tylko znajduję się w jakimś dziwnym letargu. Przed posiadaniem dziecka spałam dobrze, przesypiałam całą noc, choć potrzebowałam więcej czasu na zaśnięcie wieczorem.

Witam!

Okres karmienia piersią niemowlaka jest dla matki szczególnym wyzwaniem. Może Pani np. spać z dzieckiem w jednym łóżku, aby nie musieć pokonywać drogi do łóżeczka albo poprosić kogoś bliskiego, np. męża, o przynoszenie dziecka na karmienie. Może Pani też odciągać pokarm w ciągu dnia, a mąż może je podawać przez butelkę zastępując 1-2 nocne karmienia. Warto omówić te problemy w poradni laktacyjnej.

W godzinach popołudniowych może Pani spróbować przespać się w tych godzinach, kiedy również śpi dziecko. Nawet półgodzinna drzemka w ciągu dnia może mieć dobroczynne, regenerujące działanie.

Przy karmieniu co 2-3 godziny w nocy trudno wskazać leki nasenne, ponieważ nawet leki nowej generacji o krótkim okresie półtrwania przenikają do mleka matki, a ich wpływ na rozwój niemowląt nie został dostatecznie przebadany. Niektórzy zalecają stosowanie preparatów homeopatycznych.

Długotrwała bezsenność wpływa negatywnie na funkcjonowanie w ciagu dnia. Do rozważenia jest, w przypadku uporczywej bezsenności, zaprzestanie karmienia piersią i przejście na preparaty mlekozastępcze.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości.