Bezsenność a zaburzenia depresyjne

Mam 25 lat, mój problem zaczął się w styczniu tego roku i trwa do dziś. A więc zaczęłam mieć problemy ze snem, na początku nie spałam do 5 w nocy. Potem poszłam do lekarza psychiatry, który przepisał mi lek M*** i N*** - pobrałam miesiąc czasu i odstawiłam. Później brałam jeszcze inne leki, które nie były dla mnie dobre. Teraz biorę T*** na noc i F*** na dzień, trochę lepiej się po nich czuję. Śpię od 11.00 albo 12.00 do 6.00 rano. Mam też taką fobię odnośnie do chorób. Po prostu się ich boję i zażywania leków. Cały czas mam myśli, że mam bezsenność i się nigdy nie wyleczę. Wyszłam za mąż i nie współżyjemy, bo ja się boję, bo mnie to boli. Czy to może być zaburzenie depresyjne, czy zaburzenie lękowe? Chodzę na psychoterapię, która tak naprawdę mało mi pomaga. Dostałam jakichś lęków i nie wiem z czego to może być. Nie wiem co mam robić? Boję się, że leki, które biorę przestaną działać i będę musiała zmienić na inne antydepresanty. Nie wiem co mam robić, proszę o pomoc i poradę.

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić jaki jest powód tak nagłego pojawienia się problemów ze snem - czy coś się wydarzyło w Pani życiu? jakieś narażenie na silny stres? negatywne emocje?

Warto również wykonać przynajmniej podstawowe badania laboratoryjne w celu wykluczenia chorób ogólnoustrojowych (jakie zdecyduje lekarz rodzinny po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu).

Natomiast bez możliwości badania nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie na co Pani choruje, czy jest to zespół depresyjny czy lękowy, obie jednostki leczy się nieco inaczej, jednak w obu dobrze prowadzona psychoterapia jest bardzo ważnym elementem terapii.

Nie wiem jaka forma psychoterapii jest prowadzona u Pani, ale jeżeli nie widzi Pani efektów (natomiast należy je oceniać dopiero po kilku miesiącach), proszę koniecznie porozmawiać na ten temat ze swoim terapeutą, być może konieczne jest wprowadzenie zmian w terapii.

Jeżeli chodzi o bolesne stosunki płciowe, to proszę w pierwszej kolejność odwiedzić ginekologa i wykluczyć choroby ginekologiczne (na przykład infekcje).

Pozdrawiam