Bezsenność i brak apetytu po utracie matki

Po śmierci mamy mojego męża minął niecały rok niestety w tym przypadku czas nie leczy ran, mam wrażenie że z każdym dniem jest coraz gorzej, brak pracy problemy z alkoholem, bezsenność i kompletny brak apetytu. Mąż (26l) zawsze lubił zjeść natomiast w i ciągu 2 miesięcy schudł 10 kg. Twierdzi że nie ma smaku nawet jedząc bardzo ostre jedzenie, lub odruchy wymiotne, Kiedy ja jestem w pracy mąż siedzi sam w pustym domu w którym kiedyś byłą mama , sprawy nie ułatwia nadciśnienie. Proszę o radę

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Przyjmuje się, że czas żałoby to około 1 roku. Pani mąż mamę stracił niecały rok temu, tak więc brak apetytu, apatia mogą być naturalnym etapem żałoby. Zaniepokoiła mnie jednak informacja, że pojawił się problem z alkoholem. Sądzę, że w tej sytuacji należy zachować dużą uważność, patrzeć na to, czy radzenie sobie ze stresem za pomocą alkoholu nie przechodzi w nawyk. Warto również rozmawiać z mężem, mówić o swoim niepokoju spowodowanym sytuacją. W razie gdyby sytuacja trwała dłużej proszę nie obawiać się skorzystać z porady specjalisty - psychiatry lub psychologa.

Poziom przezywania utraty ważnej osoby, jaką była matka dla Pani męża, wskazuje na konieczność udania się do psychoterapeuty i/lub psychiatry w celu ustalenia zakresu potrzebnej mu pomocy.