Bezsenność i drażliwość

Witam! Mam problem z zasypianiem. Pracowałam wcześniej na nocki i możliwe, iż przyzwyczaiłam się do tego trybu życia. Od 3 miesięcy, a może i nawet dłużej, już nie pracuję na nocki. Próbuję usnąć na siłę. Kładę się o 22.00, a czasami potrafię się obudzić około 24.00 i do 3.00 męczarnia... Zazwyczaj kładę się spać o 2-3 nad ranem. Jest to bardzo uciążliwe dla mnie. Naprawdę nie wiem, co robić. Byłam u lekarki, ale stwierdziła, że jeśli przesypiam 6-8 godzin, to jest w porządku... ach... żadne to dla mnie pocieszenie, bo chcę chodzić spać o normalnych godzinach, a nie nad ranem... Jeśli chodzi o depresję... nie czuję się zdesperowana aż tak bardzo, ale nie ukrywam, iż mam problemy na podłożu psychicznym. Chodzę codziennie zestresowana, zła, denerwuję się z byle powodu... Powiedziałam też o tym lekarce. Ona zapytała mnie w skali 1-100, jak oceniam swoje problemy z tym związane, oceniłam na 60, ponieważ tak naprawdę jest!!! Na co lekarka oznajmiła mi, że wszystko jest w porządku... nie ukrywam, że wyszłam bardzo rozczarowana i zawiedziona. Co powinnam zrobić? Jak sobie radzić z bezsennością? Stosować tabletki czy może jakieś ziółka...? Wolałabym zioła, herbatki niż tabletki... Proszę o rady!!! Ann

Witam!

Bezsenność jest częstym problemem osób pracujących w trybie zmianowym. Powrót do normalnego trybu pracy może być okupiony problemami ze snem. Uporczywa bezsenność może powodować gorsze funkcjonowanie w ciągu dnia, rozdrażnienie, niepokój, zaburzenia depresyjne i lękowe.

W tej sytuacji można np. zalecić przyjmowanie leków nasennych przez 2-3 tygodnie, aby uregulować prawidłowy rytm dobowy i pomóc w przestawieniu zegara biologicznego, regulującego rytm snu i czuwania na inne godziny. Zastosowanie takich leków pomaga również w przełamaniu mechanizmu błędnego koła, w którym łóżko zaczyna się kojarzyć z bezsennością i męką związaną z oczekiwaniem na sen. Zdenerwowanie perspektywą długiego oczekiwania na sen pobudza układ nerwowy, uniemożliwiając zaśnięcie.

Obecnie dostępne są leki nasenne nowej generacji o wybiórczym, silnym i krótkotrwałym działaniu nasennym, niewpływające na aktywność w ciągu dnia. Należy jednak je stosować ostrożnie, ściśle według zaleceń lekarskich, mają bowiem potencjał uzależniający.

Jako leki promujące sen stosowane są również niektóre leki przeciwdepresyjne, które mają działanie uspokajające oraz poprawiające ilość i jakość snu.

Poprawę snu można uzyskać, stosując zasady higieny snu. Zaleca się również redukcję snu, czyli skrócenie czasu przebywanego w łóżku do rzeczywistego czasu snu. Sprzyja to konsolidacji, czyli scaleniu snu i poprawie jego jakości.

Polecam Pani wizytę w poradni leczenia zaburzeń snu lub ponowne skonsultowanie się u innego specjalisty psychiatry.

Informacje na temat higieny snu można przeczytać w artykule

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu.

Pozdrawiam

Pragnę ostrzec przed lekami z grupy benzodwuazepin, które często są ordynowane w zaburzeniach snu, to działa w ten sposób że chory uzależnia się od tego i potem nie może już normalnie funkcjonować. Pozdrawiam serdecznie