Bezsenność i lęk oraz kłucie w klatce piersiowej

Witam mam 25 lat i od 3 miesiecy cierpie na bezsennosc, odczuwam niepokoj i lek, brak koncentracji nie pozwala mi normalnie funkcjonowac i wykonywac prostych czynnosci. Od czasu do czasu odczuwam klocie w klatce piersiowej. Ubiegly rok nie nalezal do najbardziej udanych ogolnie byl stresujacy.Jestem osoba, ktora stara sie szukac rozwiazania i myslec pozytywnie. Jednak od jakiegos czasu nie potrafie kontrolowac i zapanowac nad moimi objawami. PROSZE O PORADE

Dzień dobry,

Jedyne co Pan/i może zrobić to udać się na konsultację do psychoterapeuty, psychologa - żeby ocenić, już w kontakcie osobistym, czy Pana/i stan jest wynikiem "chwilowego" stresu czy też jakiś głębszych trudności (pomoc psychologiczna vs psychoterapia).

Witam. Kłucie w w klatce piersiowej warto omówić z internistą. Jeżeli chodzi o pozostałe objawy, to może Pani skorzystać z pomocy psychoterapeuty i/lub psychiatry. Pozdrawiam

Witam,
3 miesięczna bezsenność na pewno może mieć wpływ na cały organizm, brak koncentracji występuje po bardzo krótkim czasie bezsenności, więc nie dziwi mnie po 3-miesięcznym okresie. W kwestii kłucia w klatce piersiowej, trudno jest mi zając stanowisko, jako, że nie jestem lekarzem, może mieć podłoże stresowe, ale może warto także wyjaśnić ewentualne somatyczne podłoże.
Generalnie 3-miesięczny okres bezsenności, jest wystarczający żeby zgłosić się do lekarza psychiatry, pisze Pani, że jest osobą szukająca rozwiązań, to właśnie byłoby odpowiednie rozwiązanie, nie jest to wstydem, wręcz przeciwnie oznaką siły i poszukiwania rozwiązań, wiele osób w trudnym czasie staje przed taką koniecznością. Dlatego zachęcam do tego.
Zależnie od Pani możliwości zalecałabym bądź wizytę bezpośrednio u psychiatry (który zapewne jako lekarz, także zwróci należytą uwagę na objawy somatyczne oraz w razie konieczności zleci dodatkowe badania) lub u lekarza 1-go kontaktu, który także w sytuacji tak długo utrzymującej się bezsenności, poza badaniami podstawowymi skieruje na wizytę u psychiatry. Osobiście raczej zachęcałabym do bezpośredniej wizyty u lekarza psychiatry, nawet gdyby miała być w praktyce prywatnej, z całą pewnością bezsenność, szczególnie tak długo się utrzymująca należy do obszaru zdrowia psychicznego. Zachęcam do działania i pozdrawiam.