Bezsenność i nerwowość

Witam! Mam 31 lat, jestem kobietą. Zawsze byłam zdrowa, żadnych poważnych chorób, operacji. Zawsze wszystko pod kontrolą. Z natury jestem pogodna, raczej bez żadnych poważniejszych problemów. No właśnie... Ostatnio jednak coś mi dokucza. Po całym dniu, kiedy przychodzi pora do spania, kładę się i nic. Chce zasnąć, jednak nie mogę, ściska mnie w żołądku, jakbym była głodna, ale tak nie jest. Kręcę sie z boku na bok, jakoś ciężko mi sie oddycha, czasami muszę sprowokować ziewanie, aby porządnie złapać oddech. Mam sucho w buzi, a jednak dużo śliny, gdy połykam. Mam tak od około miesiąca, wcześniej zawsze spałam dobrze. Nie kładę się też późno spać, 22 godzina to taki standard. Czasem, gdy zamykam oczy, to przez głowę przelatuje mi tysiąc myśli na minutę. Myślę o różnych banalnych i ważniejszych rzeczach. Jestem osobą twardo stąpającą po ziemi, jednak zawsze wszystko analizuje do perfekcji. Zawsze kiedy sie wkurzam, muszę coś robić, nie mogę usiedzieć na miejscu. Zawsze coś robię. Czy to może być przyczyną mojego problemu, to ze jestem taka narwana?

Chciałabym się także troszkę wyciszyć, zwolnić. Czy może to być np. z nerwów? Bo zdarza mi sie to tak co parę dni, wstaję oczywiście niewyspana, ale jakoś daję radę, wypijam ze trzy kawy i trochę pomaga. Ale często jest tak, że mimo niewyspania, gdy mam czas w ciągu dnia próbuję się położyć, odpocząć, zasnąć, a tu nic. Proszę o jakąś radę. Dodam, że alkoholu nie piję, jedyne co z używek, to palę papierosy. Brałam na spanie tabletki ziołowe, ale rezultat myślę, iż jest marny. Pozdrawiam.

Witam!
Opisane objawy są dość nieswoiste i trudno wskazać jednoznacznie przyczynę, ale w diagnostyce należy uwzględnić nadczynność tarczycy. W związku z tym konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, który powinien zebrać dokładny wywiad, zbadać Panią oraz zlecić badanie TSH (podstawowe badanie w kierunku zaburzeń czynności tarczycy). Nie zaszkodzi wykonać pakiet badań podstawowych (morfologia krwi, analiza moczu, glukoza na czczo, lipidogram, AspaT, AlaT, bilirubina, mocznik, kreatynina), jeśli były robione ponad rok temu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego wyniku TSH konieczna będzie konsultacja z endokrynologiem. Pozdrawiam serdecznie!