Bezsenność i stany lękowe u 33-latka, który w młodości zażywał heroinę

Moj znajomy w latach młodosci zazywał heroine, ma teraz 33l i cierpi na bezsennosc oraz stany lękowe , które uniemozliwiaja mu spokojny sen, gdyz ma koszmary od kilku lat. Gdzie mozna sie z takimi zaburzeniami udac , czy jest jakis specjalista , klinika , ktora zmniejszy ten stan?

Dzień dobry!

Z pewnością kolega powinien być pod opieką medyczną. Na początek może być to lekarz pierwszego kontaktu, które będzie sugerował dalsze kroki, np. psychiatrę, neurologa itp. Warto, aby kolega był również w psychoterapii.

Pozdrawiam!

Opiaty dają silne uzależnienie, zwłaszcza heroina.
Proponuję, żeby kolega zaczął od Poradni Psychiatrycznej, tak będzie najprościej.
Leczenie w pionie psychiatrii jest niepłatne, bez rejonizacji i nie wymagane jest skierowanie.
Poradnie sa nastawione na pacjentów chcacych pracować, współpracujących.
Pacjenci pozorujący leczenie nie mogą liczyć na rozwiązanie ich problemów.
Tylko psychiatra może rozróżnić objawy związane z intoksykacją narkotykami od objawów związanych z osobowością już pierwotnie i które mogły "ułatwiać" wejście na drogę regulowania nastroju i napędu na pomoca środków psychoaktywnych odurzających.
Proponuję popracować w tym kierunku z kolegą, myślę o psychiatrii..
Pozdrawiam. JW