Bezsenność u 60-latki

cierpie na bezsennosc??????? nie moge spac w nocy ,jestem spiaca ale nie moge zasnac -dopiero po polnocy

Być może jest coś stresującego obecnie w Pani życiu? Warto rozwiązać problemy. Dobrze sprawdzają się ćwiczenia oddechowe. Kiedy już się Pani położy proszę oddychać z uważnością, wolniej i głębiej. Proszę śledzić ruch powietrza i skupić uwagę na każdym etapie oddechu, zobaczyć jak porusza się klatka piersiowa, brzuch. Można też liczyć oddechy. Ciekawa jest także wizualizacja wybranej przez Panią scenerii np. nad morze, na plaży. Im więcej zmysłów Pani zaangażuje w wyobraźnie, tym większy odpoczynek i doświadczenie. Może przed snem wypić tradycyjną ciepłą melisę. Jeśli będą dalsze trudności proszę odwiedzić psychoterapeutę.

Bezsenność z punktu widzenia psychologi, zwykle ma podłoże emocjonalne i związana jest z niepokojami np. niezakończonymi sprawami, zbliżającą się zmianą, obawami o bliskich, trudną sytuacją życiową, utratą celu w życiu, wyprowadzką dzieci, rozstaniem z kimś ważnym lub pesymistycznym przekonaniem „już nic mnie nie czeka” itp..
Niepokojące uczucia takie jak: lęk, smutek, złość oraz pesymistyczne myśli, wpływają na to, że pomimo, senności trudno zasnąć.
Sen to relaks, wyciszenie się, jednak kiedy wewnątrz nas dużo się dzieje - trudno zasnąć. Bezsenność lub trudności z zasypianiem trwające przez dłuższy czas są jednym z objawów depresji. A depresję należy leczyć. Pozdrawiam