Bezskuteczne starania o dziecko

Witam, staramy się z mężem o dziecko od ponad roku jednak niestety bezskutecznie. Ponieważ od początku cykle miesiączkowe mam nieregularne (kilka lat temu było tak ze nie miałam okresu przez 3 mc-e), gdyż już się pojawił to w niedługim czasie miałam ropnia piersi (być może od tego). Brałam różne leki które mi wówczas lekarz przepisał i pomogło gdyż zarówno cykle się trochę uregulowały i nie były aż tak mocno bolesne. Badania USG piersi wykazywały, że jest tam wszystko w porządku. Od kilku lat zażywam luteinę (stosowałam ją od 14-go dnia cyklu przez 10 dni), moja obecna lekarka w maju odsunęła luteinę przepisała mi Rigevidon (od 19-go dnia cyklu przez 7 dni). Gdy zaczęłam go stosować moje miesiączki miały następujące daty: 19.04, 20.05, 31.05, 2.07, 13.07, 11.08). Od dziś tj. 24.08 stosuję znów luteinę gdyż po tej historii z Rigevidonem lekarka wróciła do luteiny. W między czasie miałam badanie USG macicy - wynik był ok, miałam również badane hormony testosteronu jak i prolaktyny - ich wynik również w normie. Zażywam od niedawna Folik. Testy owulacyjne ciągle wychodzą negatywne. Już nie wiem co jest nie tak ze mną. Bardzo proszę o poradę. Aneta z Krakowa

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Suplementacja progesteronem (Luteiną) jest w Pani przypadku optymalnym postępowaniem. Wygląda bowiem na to, że występuje u Pani niewydolność ciałka żółtego - świadczą o tym krwawienia występujące w kilkanaście dni po pierwszym dniu cyklu, czyli w okresie, kiedy powinna dopiero występować owulacja. Skoro jednak stara się Pani o dziecko, to dobrze byłoby, gdyby miała Pani również możliwość monitorowania owulacji, czyli wykonywania badań USG, które mają na celu określenie, czy i kiedy dochodzi do owulacji. Powinna Pani bowiem rozpocząć przyjmowanie progesteronu tuż po owulacji - w ten sposób endometrium (błona śluzowa macicy) nie będzie ulegać złuszczeniu, lecz przygotuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Następnie kontynuować będzie Pani przyjmowanie progesteronu przez pierwsze kilkanaście tygodni ciąży. Natomiast jeśli zaczyna Pani przyjmować preparat przez owulacją (może tak być teraz, kiedy nie monitoruje Pani owulacji i rozpoczyna suplementację "na ślepo", od określonego dnia cyklu), to może on wręcz tę owulację zahamować. Proszę więc porozmawiać ze swoim lekarzem o monitorowaniu owulacji. Jeśli nie będzie on w stanie Pani tego zapewnić, to warto zwrócić się od razu do poradni leczenia niepłodności, która zapewni Państwu kompleksową opiekę. Regularne a bezskuteczne starania o ciążę, trwające ponad 12 miesięcy, są już bowiem wskazaniem do diagnostyki i leczenia w takiej właśnie poradni. Pozdrawiam serdecznie!