Biała wydzielina z pochwy - co oznacza?

Dzień dobry mam 19 lat. Od roku chodzę z chłopakiem którego bardzo kocham.  Niedawno podjęliśmy z chłopakiem wspólna deczyzje o rozpoczęciu współżycia. Do tej pory wszystko było w porządku a od tygodnia zauwazyłam jakas białą wydzielinę z pochwy. Czy objawem ciąży może być wylegająca się z pochwy biała wydzielina? Nie planowaliśmy ciąży i mowiac szczerze nie chciałabym teraz ciąży bo jestem jeszcze za mloda. A może ta wydzielina to początek jakiejś choroby.W sumie to i jedna i druga opcja nie jest dla mnie dobra ale chce wiedzieć  co może ta wydzielina oznaczać. Proszę bardzo o odpowiedz. Pozdrawiam Magda
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Biała wydzielina z pochwy nie jest zaliczana do objawów ciąży. To może być po prostu wydzielina fizjologiczna (jeśli poza tym wszystko jest dobrze) lub objaw grzybicy pochwy (jesli towarzyszy świąd i pieczenie).

Magdalena Mroczek

Wygląd śluzu zmienia się wraz z faza cyklu i jest to zupełnie fizjologiczne. W drugiej fazie cyklu śluz może być gęsty, ale jeśli nie ma nieprzyjemnego zapachu to nie powinno to stanowić źródła obaw. Żółty lub zielonkawy śluz to objaw zakażenia bakteryjnego lub rzęsistka. Jeśli śluz ma nieprzyjemny zapach, wtedy może być to objaw grzybicy.
Jako profilaktykę zakażenia dobrze jest używać do higieny intymnej płynu z bakteriami kwasu mlekowego, które hamują rozwój patogenów i obniżają pH pochwy.

Jeśli chodzi o możliwości zajścia w ciąże, to wszystko zależy od tego w jaki sposób zabezpieczacie się państwo przed ciążą. Proszę pamiętać iż obecnie uważa się, ze w preejakulacie obecne są żywe i ruchliwe plemniki. Jeśli są wątpliwości co do ewentualnej ciąży to proszę wykonać test ciążowy.

W razie czego, jeśli śluzowi towarzyszy świąd i nieprzyjemny zapach może być to objaw infekcji. W takim przypadku może trzeba będzie wykonać wymaz z dróg różnych i sprawdzić jaki patogen powoduje infekcję. Konieczna jest w tym celu wizyta u lekarza ginekologa, który może zlecić odpowiedni antybiotyk lub lek przeciwgrzybiczy.

Ważne jest to czy tej wydzielinie towarzyszą dodatkowe objawy. Jeśli tak może o świadczyć o infekcji, jeśli nie to jest to prawdopodobnie rodzaj fizjologicznej wydzieliny. Nawet jeśli wydzielina jest skutkiem infekcji nie ma zbytniego powodu do obaw. Zazwyczaj można je łatwo wyleczyć. Bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o higienę intymną, używanie specjalnych żeli do higieny intymnej, które zapewniają utrzymanie odpowiednio niskiego pH pochwy. Można też profilaktycznie, doustnie lub dopochwowo przyjmować bakterie probiotyczne, które promują rozwój bakterii wytwarzających kwas mlekowy. Zapewnia to odpowiednią florę bakteryjną w pochwie i hamuje rozwój bakterii patogennych. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie się przy współżyciu. Prezerwatywa chroni przed zakażeniem wieloma drobnoustrojami. Proszę pamiętać, że jeśli dojdzie do infekcji intymnej, to leczeniu powinny poddać się obie strony, w przeciwnym razie leczenie będzie całkowicie nieskuteczne.