Białaczka a płodność

Witam!!! Bardzo proszę o odpowiedź. W wieku dwóch lat zachorowałam na ostrą białaczkę limfatyczną .Zastosowano leczenie reindukcyjne wg Rhiema: M*********, E*********, 6-m********. Nastąpiła remisja. Dziś, mając 25 lat, zastanawiam się, czy to leczenie mogło mieć jakiś wpływ na płodność? Czy mogę mieć kłopoty z zajściem w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Leki, które Pani przyjmowała, w małym stopniu wpływają na płodność u dzieci płci żeńskiej, przyjmowane przed rozpoczęciem okresu dojrzewania, a zwłaszcza przed rozpoczęciem miesiączkowania. Ich działanie negatywne na płodność w wieku dorosłym jest przejściowe, jednak należy się liczyć z tym, że materiał genetyczny komórek jajowych ma zwiększone ryzyko uszkodzenia.

Osobiście proponowałbym przedyskutowanie kwestii Pani płodności z ginekologiem, który może Panią zbadać, a także zlecić dodatkowe badania. Chociażby badanie ultrasonograficzne jajników uwidaczniające pęcherzyki Graffa oraz w okresie owulacyjnym komórkę jajową.

Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.