Białaczka wrodzona - czy można było ją wykryć podczas ciąży?

Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytanie. Czy jest możliwe wykrycie białaczki wrodzonej w czasie ciąży? Mam podejrzenia, że moja ciąża była prowadzona w sposób niedbały. Mimo że zwracałam uwagę na moje dolegliwości, takie jak piekący ból górnej prawej strony brzucha, który nasilił się w 34 tyg., napięty brzuch (nadmiar wód płodowych), opuchnięte nogi do tego stopnia, że chodzenie sprawiało mi ogromny ból. Dopiero po mojej stanowczej prośbie wykonano mi USG, po którym postanowiono zostawić mnie w szpitalu podłączając mnie pod KTG oraz podając środki przeciwbólowe. Po kolejnym, bardzo ostrym ataku bólu postanowiono wykonać cesarskie cięcie (był to 35-ty tydzień). Moja córeczka urodziła się bardzo słabiutka, mimo iż ważyła 3640g. Została podłączona do respiratora. Zastanawiającą mnie rzeczą były bąbelki w kilku miejscach na ciele, sina skórka, wiotkie kończyny oraz bardzo opuchnięte krocze. Mimo prawie natychmiastowego przewiezienia córeczki do specjalistycznego szpitala i poddaniu bardzo intensywnemu leczeniu po trzech dniach stwierdzono, iż stan się pogarsza do tego stopnia, że dalsze próby leczenia nie dadzą pozytywnych rezultatów. Obecnie czekamy na wyniki sekcji zwłok, na razie wiemy iż prawdopodobną przyczyną śmierci była wrodzona białaczka. Bardzo dziękuję za pomoc. Anna

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Bardzo mi przykro z powodu Pani córeczki. Odpowiadając na Pani pytanie - niestety nawet przy aktualnym stanie wiedzy nie jest możliwe wykrycie białaczki wrodzonej w czasie ciąży.

Białaczka wrodzona jest bardzo rzadkim schorzeniem polegającym na tym, że we krwi dziecka dopiero co urodzonego lub w 1. miesiącu życia pojawiają się komórki nowotworowe - białaczkowe. pierwszym objawem jest zazwyczaj skaza krwotoczna czyli skłonność do siniaczenia. Jest schorzenie bardzo trudne do wyleczenia, często przebiegające w sposób piorunujący.

Stan matki w ciąży nie koreluje w żaden sposób z tym, że u dziecka rozwija się białaczka wrodzona. Z pewnością przebieg Pani ciąży wymagał zwiększonej obserwacji, ale nie wpłynęłoby to niestety na rozpoznanie białaczki u dziecka.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły!