Białe, klejące upławy na ustach

Dobry wieczór, Od pewnego czasu każdego dnia po przebudzeniu pojawiają mi się biały, klejące upławy na ustach. Nie wiem czy ma to związek ale często, wieczorami boli mnie gardło, dodatkowo każdego dnia mam nieświeży oddech pomimo częstego mycia zębów oraz używania Listerine. Jaka może być przyczyna białych i klejących upławów w ustach? Czy to może być jakieś grzybicze zapalenie jamy ustnej? A może zupełnie coś innego? Coś poważnego związanego z jamą ustną lub gardłem? Skąd ten nieświeży oddech pomimo częstego mycia zębów? Nie jest to komfortowe i przyjemne. Bardzo proszę o pomoc.. Z góry dziękuję i Pozdrawiam

Pozdrawiam Izabela Sokólska

Witam!
Jeżeli nie jest Pani przeziębiona i podczas snu oddycha Pani przez nos, a nie ustami i pojawia się biały nalot na wewnętrznej powierzchni warg i policzków oraz uczucie rolowania fragmentów błony śluzowej, to odstawić Listeine, zmienić pastę do zębów na np. Elmex zielony. Po 2-3 dniach zaobserwować czy są zmiany na lepsze. Jeżeli poczuje się Pani lepiej, to znaczy że składniki dotychczasowych preparatów były zbyt agresywne i trzeba używać łagodnych. Jeżeli jednak nie będzie poprawy, to należy zrobić wymaz z jamy ustnej w kierunku grzybicy, lub wykluczyć niedobory witaminowe.
Pozdrawiam! K.Sławecki.

Nieświeży oddech często jest spowodowany stanem zapalnym dziąseł. Pojawił się on w następstwie dużych złogów kamienia nad i pod dziąsłowego. Domowe sposoby prawdopodobnie nie rozwiążą problemu i konieczna będzie wizyta u stomatologa. Samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające dla prawidłowej higieny. Przed myciem zębów należy dokładnie oczyścić przestrzenie między zębami za pomocą nitki dentystycznej. Do języka stosujemy specjalne skrobaczki usuwające osad. W sprawie białych upławów może to być podrażnienie błony śluzowej po składnikach preparatu listerine (alkohol i olejki w nim zawarte). Proponuję zmienić na jakiś czas pastę i płukankę.

Obecność takich upławów lub białego nalotu na języku może świadczyć m.in. o kandydozie jamy ustnej, stanie zapalnym języka, pleśniawkach, ale też być oznaką anemii, odwodnienia czy leukoplakii. Powodów może być wiele, łącznie z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Proszę regularnie szczotkować oraz nitkować zęby, ale również oczyszczać język specjalną skrobaczką lub końcówką szczoteczki do tego przeznaczoną. Być może ma Pani również alergię na któryś ze składników pasty do zębów, której Pani używa, proszę ją zmienić i obserwować czy problem nadal występuje. Jeżeli korzysta Pani z wersji płynu z alkoholem, doradzałabym zmianę na płukankę bezalkoholową lub preparaty ziołowe np. na bazie szałwii. Pomocne będzie również wykonanie wymazu z gardła i języka.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

opisany przez Panią problem może tak naprawdę być związany zarówno z zakażeniem jamy ustnej, jak i wynikać on może z problemów ściśle stomatologicznych.

W pierwszej z wymienionych sytuacji – czyli w przypadku zakażenia – rzeczywiście dolegliwości mogłyby być powiązane z infekcją grzybiczą jamy ustnej. Takiemu problemowi sprzyjać mogą różne zjawiska, takie jak np. stosowanie preparatów sterydów wziewnych (np. w celu leczenia astmy), ale i różne niedobory odporności. Z wymienionego względu w oszacowaniu, czy u Pani istnieje duża możliwość zakażenia grzybiczego, bardzo duże znaczenie miałby wywiad lekarski, a także dokładne badanie jamy ustnej uwzględniające charakter istniejących w niej zmian.

Z drugiej jednak strony, nieprzyjemny zapach w jamie ustnej i inne wspomniane przez Panią problemy mogą być spowodowane jakimiś schorzeniami stomatologicznymi. Regularne mycie zębów i korzystanie z produktów dodatkowych – takich jak chociażby właśnie płyny do płukania jamy ustnej – z pewnością pomagają utrzymać zdrowie jamy ustnej, jednak mogą one nie okazać się wystarczające. Aby zęby rzeczywiście były dokładnie oczyszczone, stomatolodzy, poza ich szczotkowaniem, zalecają również korzystanie z nici dentystycznej – to właśnie dzięki niej możliwe jest dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmowych.

W Pani sytuacji najprawdopodobniej najkorzystniej byłoby odwiedzić właśnie stomatologa. Możliwe jest bowiem, że Pani dolegliwości wynikają ze stanu zapalnego dziąseł czy też z osadzenia się na Pani zębach złogów kamienia nazębnego. Stomatolog będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć takie problemy i w razie potrzeby podjąć się ich leczenia. Jeżeli zaś stomatolog wykluczy, jakoby to właśnie problemy stomatologiczne odpowiadały za Pani dolegliwości, to wtedy najkorzystniej byłoby odwiedzić lekarza rodzinnego, który może pokierować Panią do odpowiednich specjalistów.