Białe krostki na penisie i świerzbienie

Witam, Od paru lat posiadam na penisie takie białe krostki. Ich ilość jest stała, nic mnie nie boli, swędzi. Wygląda to jak takie małe zmiany trądzikowe (da się to częściowo wycisnąć, ale potem problem wraca). Zmiany są ułożone w różnych częściach penisa. W jego środkowej części nawet w formie takiego paska. Byłem już dwukrotnie u dermatologa, ale podobno to nic takiego i zniknie, ale nie wiadomo kiedy. Czy aby na pewno? Jest to po prostu nieestetyczne. Dodam, że współżyję rzadko i zawsze w prezerwatywie, ale zmiany pojawiły się przed moim pierwszym razem. Przesyłam link do zdjęć, może to pomoże. http://imageshack.us/photo/my-images/833/dscf0318n.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/210/dscf0317s.jpg/

Lek. Magdalena Szymańska

Witam!

Opisywane przez Pana zmiany to najprawdopodobniej tzw. prosaki. Według statystyk pojawiają się one u ok. 20% mężczyzn w okresie dojrzewania. Są to niebolesne, niegroźne z punktu widzenia patologii struktury. Powstają one w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Nadmierne rogowacenia ujścia mieszka włosowego powoduje utrudnienie w odpływie wydzieliny gruczołu, która zbiera się pod naskórkiem.

Mimo częstych obaw prosaki najprawdopodobniej nie są zakaźne, czego najczęściej obawiają się młodzi pacjenci. Nie wymagają one także specyficznego leczenia. Nie należy ich także usuwać mechanicznie na własną rękę, ponieważ grozi to zakażeniem.

Pozdrawiam serdecznie!