Białe plamki na policzkach a tabletki antykoncepcyjne

w grudniu bedzie rok od kiedy zażywam tabletki antykoncepcyjne. Jakis czas temu ( w lutym) jeszcze przed zmiana tab z novenette na jasmin wyszły mi na policzkach białe plamki ( az nie tak bardzo wideoczne, ale sa) moim zdaniem to żadne ostudy po prostu przebarwienie. Biorac tab jasmin czuje sie ok ;) Prosze powiedziec czy jest to znak zeby odlozyc tabletki anty i wtedy plamy znikną ? Ja myslałam zeby kupic beta-karoten - czy wpływa na skutecznosc antykoncepcji? Proszę o radę. Pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Jednym z działań ubocznych, jakie może pojawić się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest wystąpienie przebarwień. U większości kobiet zmiany te ustępują wraz z odstawieniem antykoncepcji, choć może to potrwać dość długi czas. A propos beta-karotenu to nie wpływa on na skuteczność antykoncepcyjną tabletek, aczkolwiek istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasili widoczność przebarwień poprzez zmianę koloru skóry nie objętej przebarwieniami. Zanim odstawi Pani jednak antykoncepcję sugeruję konsultację u specjalisty dermatologa, który oceni Pani skórę. Być może okaże się bowiem, że przyczyna jest zupełnie inna.