Białko Pappa - normy

Witam. Mieszkam obecnie w UK. Jestem w 12 tygodniu ciąży. Miałam zrobiony Test PAPPA. Moje wyniki: Free Beta hCG 99.90 lU/l 2.08MoM PAPP-A 2.207 lU/l 0.60MoM NT 2.7 ryzyko 1:33 Powiedziano mi, że mam podwyższone ryzyko. 3 procent prawdopodobieństwa. Normy w UK, jakie Pani lekarz mi przedstawiła to 1.00 Mam w obu przypadkach. Proszę o pomoc
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Jeżeli chodzi o wyniki badań to trudno mi jest odnieść się do prezentowanych wyników, gdyż nie jestem pewna co do obowiązujących norm w Anglii.

W diagnostyce prenatalnej zazwyczaj między 11 a 14 tygodniem ciąży wykonujemy test podwójny, czyli PAPP-A i beta HCG w połączeniu z oznaczeniem NT, czyli przeziernośći karkowej.
Między 14 a 16 tygodniem wykonuje się również tzw. test potrójny który uwzględnia oznaczenia beta HCG, AFP i E3.

W odniesieniu do poziomu norm laboratoryjnych, kiedy w tych testach beta HCG wzrasta możemy podejrzewać zespoł Downa, a kiedy jest poniżej normy zespół Edwardsa. Gdy AFP jest za niska, wtedy podejrzane są trisomie, zespół turnera lub ciąża obumarła, natomiast, gdy jest powyżej normy możemy mieć do czynienia z otwartymi wadami cewy nerwowej.

Jeżeli chodzi o test PAPP-A to kiedy jego poziom jest poniżej przyjętej normy w połączeniu ze zbyt wysokim beta HCG, wtedy może nasuwać to podejrzenie trisomii.

Zaznaczam, iż musi Pani pamiętać że normy przyjęte w Anglii jak i zasady diagnostyki mogą się różnić dlatego uważam, że powinna Pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pozdrawiam!