Białko w moczu w 35 tygodniu ciąży

Witam , moja zona jest w 35 tygodniu ciazy , miała robione badania moczu i wykryto białko w moczu 193.Teraz jest w szpitalu w Ustce pierwszy dzień,od dłuższego czasu strasznie puchły jej,nogi,palce , twarz i  miała duże ciśnienie.Teraz nadal ma strasznie duże 160 na 90 następnie 180 na 100 i po podwojnej dawce na zbicie ciśnienia i po hydroksyzynie na uspokojenie spadło na razie do 160 na 80 .Także dostała lek na większe płóca dla dziecka i lekarz powiedział że do 40 tygodnia nie będą czekac .czy coś jej grozi proszę o odpowiedz bo bardzo się o nia i o dziecko martwię. Z góry dziekuje i serdecznie pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Z tego co zrozumiałam z opisu Pana żona ma rozpoznanie stanu przedrzucawkowego-jest to bardzo poważne schorzenie u kobiet w ciąży i wymaga całodobowej obserwacji w szpitalu. W przypadku nagłego pogorszenia się stanu Pana żony prawdopodobnie konieczne będzie wcześniejsze ukończenie ciąży.W większości przypadków poród odwraca wszelkie efekty stanu przedrzucawkowego. U niektórych kobiet jednak może utrzymać się tendencja do nadciśnienia, jednak wydaje się to być spowodowane bardziej tendencją do wysokiego ciśnienia, niż samym faktem stanu przedrzucawkowego.
Pańska żona otrzymała zapewne sterydy,które mają za zadanie przyśpieszyć dojrzewanie płuc płodu. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

U Pana żony wystąpiły objawy preeklampsii czyli inaczej stanu przed rzucawkowego. Definiowany jest on jako zespół objawów występujący po 20. tygodniu ciąży lub do 2 dni po porodzie, którego nie można wytłumaczyć inną przyczyną niż ciąża. Stan przed rzucawkowy jest niebezpieczny, często wymaga obserwacji szpitalnej, w jego przebiegu może dość do niewydolności wielonarządowej, a w konsekwencji nawet do śmierci matki i dziecka. Dlatego też symptomów nie należy lekceważyć.

Do objawów stanu przedrzucawkowego należą: nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg), białkomocz ≥ 300 mg/dobę oraz obrzęki kończyn i twarzy. Z tego co Pan pisze, u Pańskiej żony nie wystąpił jeszcze pełny białkomocz.

Jeśli pojawią się trzy wyżej wymienione objawy, a do tego jeszcze drgawki, oznacza to że doszło do stanu rzucawkowego.

W stanie przedrzucawkowym postępowanie zależy od natężenia objawów. Jeśli nadciśnienie jest niewielkie można kontrolować poprzez unikanie stresów. Jeśli przebieg stanu przedrzucwkowego jest ciężki konieczna jest hospitalizacja matki i w razie potrzeby wywołanie porodu. Przygotowaniu dziecka do wcześniejszego porodu ma służyć podawanie leku wspomagającego rozwój płuc.

W niektórych stanach tj. zaburzenia widzenia i bóle głowy, które świadczą o uszkodzeniu układu nerwowego, przy podejrzeniu odklejenia łożyska oraz przy podejrzeniu wewnątrzmacicznego zahamowania rozwoju płodu lub przy chorobie nerek matki, trzeba wywołać poród jak najszybciej.

Pańska żona jest teraz pod opieką lekarzy, którzy zdecydują kiedy poród będzie konieczny.