Biały nalot na języku i pieczenie

Od trzech tygodni mam niepokojące objawy, a mianowicie na początku czułam jakbym miała włos w gardle, chociaż go tam nie było. Internista uspokoił mnie mówiąc, że to alergia. Miałam usuwane rok temu polipy nosa. W zatokach tomograf nie wykazał żadnych zmian. Brałam Fliksonase. Nitek w gardle już nie wyczuwam, natomiast pojawiło się pieczenie języka i gorzki smak w ustach. Z dnia na dzień pieczenie się nasila. Na języku dość długo miałam biały nalot, ale teraz jest go więcej. Język nie jest czerwony. W sumie nie ma na nim jakiś zmian. Od kilku dni mam również wzdęcia, a jak siedzę, to mam wrażenie, że coś mi przeszkadza w nadbrzuszu. Często mi się odbija i mam gazy. Nic mnie nie boli. Internista przepisał mi Nolplaze i Pangrol. Biorę je ponad tydzień, ale nie ma poprawy.

Poza tym od 4 miesięcy mam niezdiagnozowany szum w lewym uchu. Rezonans nerwu słuchowego i EEG głowy nie wykazały nieprawidłowości, nie mam też niedosłuchu. Na jakie choroby mogą wskazywać moje dolegliwości i jakie badania powinnam zrobić?

Witam!

Biały nalot oraz dolegliwości w obrębie jamy ustnej i języka mogą świadczyć o pojawieniu się grzybicy. W leczeniu stosuje się miejscowe i/lub ogólnoustrojowe leki przeciwgrzybicze. Warto pamiętać, aby leczenie było relatywnie długie oraz, że podczas stosowania leków należy utrzymać dietę z niską zawartością cukrów prostych (słodycze, owoce) oraz potraw mącznych - które sprzyjają rozwojowi grzyba.
Warto wykonać też badania podstawowe (morfologia, glukoza), ponieważ infekcje grzybicze pojawiają się często w przypadku obniżonej odporności organizmu, a także w cukrzycy.

W przypadku wzdęć i objawów ze strony jamy brzusznej- należy przede wszystkim starać się utrzymać dietę. Dodatkowo można zastosować wspomagająco espumisan. Jeżeli chodzi o badania jeżeli powyższe działanie będą nieefektywne można rozważyć wykonanie USG.

Jeżeli rezonans nerwu słuchowego i eeg nie wykazały żadnych odstępstw od normy, należy uzupełnić wywiad i rozważyć celowość wykonania badania przepływów w układzie kręgowo-podstawnym.

Pozdrawiam serdecznie!