Biały nalot na języku u 68-latki

Od kilku lat mam biały nalot na języku. Częściowo szczyszcza się gumową częścią szczoteczki do zębów. Nie boli nieraz lekko piecze. Noszę protezy zębowe. Biorę leki nadciśnieniowe.Stosowałem środki bakteriobójcze, nie pomaga. Mój lekarz nie wie co zastosować. Mam 68 lat

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zazwyczaj biały nalot na powierzchni języka nie oznacza nic groźnego. Nieznaczne zabarwienie tego narządu na biało nie musi być jednoznaczne z wystąpieniem choroby, tylko zgodne z naturalnymi procesami fizjologicznymi organizmu.

Zdarza się jednak, że biały język jest jednym z objawów pewnych chorób – najczęściej zapalenia jamy ustnej, grzybicy. Dolegliwości te najczęściej wywołane są grzybami z grupy Candida albicans. Grzybice w obrębie jamy ustnej (całej jamy ustnej, języka, gardła) leczy się poprzez zażywanie lekarstw przeciwgrzybicznych, które przepisuje lekarz. Warto także wykluczyć dolegliwościami ze strony żołądka, wrzodów, stanem zapalnym układu trawiennego, problemami z sercem, niedoborami witamin, anemią.