Bieg na 10 km a stan po przeziębieniu

Witam. W najbliższy poniedziałek biegnę w zawodach na 10 km. Ostatnio (2 dni temu) trochę chorowałem - katar, kaszel, bolące gardło, stan podgorączkowy. Dziś został tylko lekki katar i słaby kaszel. Moje pytanie brzmi - czy mogę wziąć udział w poniedziałkowym biegu?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Niestety na podstawie subiektywnego opisu objawów, bez możliwości przeprowadzenia badania klinicznego, nie ma możliwości jednoznacznego określenia czy Pana stan zdrowia pozwala na udział w biegu. Dodatkowo nie napisał Pan czy na co dzień trenuje bieganie i jest Pan odpowiednio przygotowany do przebiegnięcia dystansu 10 km.
Każdy stan osłabienia organizmu w połączeniu ze złymi warunkami atmosferycznymi (zimne powietrze, wilgoć, deszcz) i wzmożonym wysiłkiem fizycznym mogą doprowadzić do rozwoju powikłań przebytej infekcji lub do jej odnowienia.
Z uwagi na trwający długi weekend nie ma Pan raczej szans na konsultacje ze swoim lekarzem rodzinnym. Dlatego proszę się zastanowić i samemu racjonalnie ocenić czy czuje się Pan na siłach by przebiec 10 km.