Biegunka a zabezpieczenie przed ciążą

Witam, czy jeśli biegunka wystąpiła 8 godzin od zażycia tabletki, a ja nie przyjęłam kolejnej, to czy wciąż jestem zabezpieczona przed ciążą? Dodam, ze jest to końcówka opakowania, zostały 3 tabletki do końca. Czy lepiej byłoby potraktować tą tabletkę jako zapomnianą i przejść od razu do przerwy?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Biegunka, która wystąpi 8h po zażyciu tabletki nie ma wpływu na jej wchłonięcie z przewodu pokarmowego. Nieprzyjęcie tabletki natomiast skutkuje niepełnym zabezpieczeniem. Nie napisała Pani jakie tabletki stosuje, dlatego nie jestem w stanie określić jakie postępowanie byłoby optymalne w tym przypadku.
Należy postępować zgodnie z zaleceniami w ulotce leku w podpunkcie traktującym o pominięciu tabletki.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji ochrona przed ciążą została zachowana. Nie ma konieczności zmieniania harmonogramu przyjmowania tabletek.