Biorę tabletki antykoncepcyjne: czy mogę zajść w ciążę?

Witam. Od dwóch miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Mam jedną tabletkę do zakończenia drugiego opakowania. Jakieś 3 dni temu kochałam się pierwszy raz ze swoim chłopakiem - użyliśmy dodatkowo prezerwatywy. Następnego dnia znów kochaliśmy się, ale już bez prezerwatywy. Obawiam się, czy mogłam zajść w ciążę. Dodatkowo dzisiaj cały dzień mam lekkie krwawienie, choć jeszcze nie skończyłam brać tabletek. Czy wszystko jest w porządku? Proszę o poradę - jestem za granicą i nie mogę w najbliższym czasie udać się do swojego ginekologa.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeżeli przyjmowała Pani tabletki regularnie tzn. o stałej porze i pominęła Pani żadnej z nich, jeżeli nie przyjmuje Pani leków obniżających skuteczność tabletek antykoncepcyjnych np. antybiotyków, jeżeli nie zwymiotowała Pani wcześniej przyjętej tabletki oraz nie miała Pani epizodów biegunki to działanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być zachowane. Wówczas nie ma podstaw do niepokoju. Nie ma też potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Natomiast plamienie po stosunku może być wynikiem otarć dróg rodnych powstałych podczas współżycia.

W przypadku wątpliwości zawsze może Pani wykonać test ciążowych.
Pozdrawiam