Blizny po trądziku niemowlęcym

Moje dziecko niedługo po urodzeniu zachorowało na trądzik niemowlęcy - źle leczony. Pediatra uznał to za atopowe zapalenie skóry i tak to leczył. Mi od razu diagnoza nie pasowała, bo na buzi dziecko miało najnormalniejsze ropne pryszczyki a nie suche placki, ale o trądziku usłyszałam dopiero po czasie. Trądzik po miesiącu, dwóch ustąpił, jednakże pozostały na policzkach małe dziurki - na początku niezauważalne, ale wraz ze wzrostem i rozciąganiem się skóry stały się coraz większe i bardziej widoczne. Myślałam, że skóra się odnowi i problem zniknie, ale obecnie dziecko na 5 lat a dziurki są tylko większe. Co możemy obecnie z tym zrobić? Nie chcę by to miało wpływ na jego rozwój. Obecnie syn nie wie i nie zauważa tego defektu, ale przyjdzie czas, że zacznie mu to przeszkadzać bądź usłyszy krytykę od innych. Nie jest to żaden problem zdrowotny a czysto estetyczny, ale nie chce czegoś przegapić. Nie chcę by miał kiedyś do nas pretensje, że nic z tym nie zrobiliśmy.

Witam! Prawdopodobnie Pani synek ma zmiany bliznowate, które niekiedy powstają po ciężkim trądziku niemowlęcym. Choroba ta dotyka nawet 20% noworodków. Objawia się różowo-czerwonymi grudkami i krostkami. W rzadkich przypadkach mogą powstawać guzki i torbiele mogące pozostawiać blizny. Charakterystyczne jest niewystępowanie zmian na plecach i klatce piersiowej, brak zaskórników i samoistne ustępowanie po 3 miesiącach. Również w przebiegu postaci niemowlęcej atopowego zapalenia skóry mogą powstawać blizny jako pozostałość nadżerek, grudek i pęcherzyków występujących w tej chorobie. Niezależnie od przyczyny dolegliwości polecam pójść do dermatologa pracującego z dziećmi aby wypowiedział się na temat zmian. Istnieją metody korekcji blizn trądzikowych. Lekarz powinien przepisać łagodne środki, które złuszczą naskórek i z czasem zmniejszą blizny. Dodatkowo w dobrych salonach kosmetycznych dostępne są zabiegi umożliwiające spłycenie blizn. Na ich temat powinien się jednak wypowiedzieć specjalista bo nie wszystko co dobre dla osoby dorosłej może być dobre dla pięcioletniego dziecka.