Boczne skrzywienie kręgosłupa i rehabilitacja

Witam, Mam 19 lat i boczne skrzywienie kręgosłupa, skoliozę. Mam około 30 stopni skrzywienia. Jakiś czas temu chodziłam na rehabilitację (głównie polega na wpuszczaniu powietrza do lewego płuca). Czy ta metoda jest skuteczna na boczne skrzywienie kręgosłupa? Czy jest jakaś szansa na wyprostowanie kręgosłupa, chociaż trochę? Wiele lekarzy mówi, że jedynie pozostaje operacja, a ćwiczenia nic nie dadzą na boczne skrzywienie kręgosłupa. Rzeczywiście tak jest? Mam 18 lat i żadne ćwiczenia nie pomogą na boczne skrzywienie kręgosłupa? I jedynym wyjściem jest przeprowadzenie operacji? Czy może są jakieś metody leczenia na boczne skrzywienie kręgosłupa, jeżeli ktoś ma 30 stopni skrzywienia? Jest jakaś szansa na poprawę mojego stanu, wolałabym uniknąć operacji. Jakie ćwiczenia będą skuteczne w moim przypadku, co naprawdę pomaga jeżeli ktoś ma boczne skrzywienie kręgosłupa?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Skolioza jest problemem bardzo złożonym, a opracowanie skutecznych metod jej leczenia jest utrudnione również dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków nie wiemy nawet, co ją wywołuje. Wspomniana metoda jest dość nowatorska i niewiele jest danych na temat jej skuteczności, co oczywiście nie oznacza iż należy ją porzucić. W leczeniu choroby ważne jest także aby wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe poprzez regularne ćwiczenia. Stosowana jest także bardziej skomplikowana metoda ortopedyczna z użyciem specjalnych opasek. Leczenie z wykorzystaniem gorsetu ortopedycznego zalecane jest przede wszystkim wówczas, gdy pacjent jest dzieckiem lub osoba młodą, a w związku z tym istnieje duże ryzyko tego, że krzywizna typowa dla skoliozy będzie się pogłębiała.