Ból blizny po usunięciu migdałków - jak się go pozbyć?

Witam. Pięć lat temu miałam usuwane migdałki podniebienne i od tamtego czasu odczuwam dziwny ból po prawej stronie. Ostatnio ordynator laryngologii powiedział mi, że prawa blizna "ciągnie", dlatego boli. Co mogę z tym zrobić, gdyż Pan ordynator nie umiał mi udzielić odpowiedzi? Proszę o pomoc, bo powiem szczerze utrudnia mi to prawidłowe funkcjonowanie. Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na rynku praktycznie nie ma preparatów, które stosowałoby się na blizny umiejscowione na śluzówce. Wszystkie preparaty na blizny stosuje się na naskórek (zewnętrznie). Prawdę mówiąc nie ma też sensu stosować takich preparatów na śluzówkę jamy ustnej, gdyż ślina zaraz taki preparat wypłuka. Bliznę na śluzówce (tak jak i na skórze) można systematycznie masować powolnymi ruchami okrężnymi kilka razy w ciągu dnia.W miarę możliwości ze względu na głębokość jej umiejscowienia. Daje to efekt zmiękczenia blizny i wygładzenia. W praktyce, odpowiedniej dojrzałości blizna nabiera dopiero po około 6 miesiącach. Jednak z opisu wynika, iż ten czas dawno już minął, a dolegliwości nadal są obecne.

Jedyne co mogę zalecić to wizyta u otolaryngologa i dyskusja na temat chirurgicznej korekcji blizny. Ewentualnym rozwiązaniem może być zastosowanie laseroterapii, jednak brak jest danych na temat jej skuteczności w takiej lokalizacji. Pomocne może być także skonsultowanie się z chirurgiem plastycznym. Pozdrawiam.