Ból brzucha - jakie badania?
Witam, moje 8-letnie dziecko miewa skurczowe bóle brzuszka z prawej strony pępka lub/i na dole. Przebywaliśmy w szpitalu - morfologia, mocz i usg brzucha nie wykazały zupełnie nic (wyrostek wykluczony). Gastrofiberoskopia wykazała nadmiar kwasów żołądkowych (ale wcześniej od 3 dni nie jadł nic). Wyszliśmy z diagnozą - zapalenie żołądka i dwunastnicy, dostając P****** (inhibitor pompy protonowej). Skurcze te występują nadal i są dość mocne, pojawiają się nagle i ustępują, nie zaobserwowałam, by były w jakiś szczególnych momentach. Proszę o pomoc, gdzie jeszcze mogłabym się udać i jakie badania wykonać? W tym względzie jestem zupełnie zielona, a dziecko nadal brzuszek boli.
ponad rok temu
Antykoncepcja po
Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania
Droga Pani!
Bóle brzucha niestety mają to do siebie, że ciężko je diagnozować. Na pewno rozpoznanie zapalenia żołądka i dwunastnicy postawione podczas ostatniego pobytu w szpitalu było prawidłowe i jest podstawą do zastosowanego leczenia. Skoro objawy nadal występują mimo leczenia, być może przyczyna jest inna i konieczne jest pogłębienie diagnostyki. W tym celu proponowałbym wykonanie następujących badań: badania kału: posiew, krew utajona, pasożyty, badania w kierunku jersiniozy i campylobacteriozy. Proponowałbym również powtórne badanie ultrasonograficzne z oceną węzłów chłonnych jamy brzusznej.
Są to pierwsze badania jakie należy wykonać. Jeśli one nie przyniosą rozwiązania problemu, należy pogłębić diagnostykę o bardziej szczegółową – w tym celu niestety należałoby się powtórnie położyć do szpitala na oddział gastroenterologii dziecięcej.
Pragnę podkreślić, że najczęstszą przyczyną bólu brzucha u dzieci są tzw. bóle czynnościowe, czyli nie związane z żadną organiczną (czyli wykrywalną dostępnymi badaniami) przyczyną. Najczęściej są to bóle o podłożu psychogennym. Warto sobie zadać pytanie, czy syn nie ma w ostatnim czasie jakichś traumatycznych doświadczeń, np. problemy w szkole, z rówieśnikami i inne. Tak czy inaczej problemu tego nie można bagatelizować.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.