Ból brzucha po lewej stronie - jaka jest przyczyna?

Mam 33 lata, zdiagnozowano u mnie Zespół drażliwego jelita z dominującymi zaparciami i przedłużonym pasażem jelitowym, stłuszczenie wątroby, padaczkę skroniową, zaburzenia depresyjne oraz otyłość brzuszną. Mam leki, jestem pod kontrolą lekarzy, chodzę do poradni przyszpitalnych ale nadal odczuwam ból po lewej stronie u góry wstaje z nim i zasypia z nim, mam potworne wzdęcia bardzo bolesne, odczuwam również ból przy oddawaniu gazów. Bóle nasilają się po każdym posiłku, jeśli zjem więcej ból potrafi trzymać mnie kilka godzin. Pojawią się również u mnie czasami spowodowane zjedzeniem czegoś albo nerwową sytuacją, takie wzdęcie brzucha jak u ciężarnej kobiety. Chciałabym tylko, aby ból po lewej stronie znikł, jest już nie do zniesienia. Wykryto u mnie również torbiel w lewym jajniku 24 mm. Bardzo boli mnie również podbrzusze, czasami przeszkadza mi w chodzeniu, mam też mdłości, wymioty, refluks. Czy tak już do końca życia?
33 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Bóle brzucha, zlokalizowane po lewej stronie mogą mieć związek z trzeba przyczynami. Po pierwsze mogą być wynikiem torbieli jajnika. Powinna zatem skonsultować się Pani ze specjalistą ginekologiem, który oceni prawdopodobną przyczynę torbieli i wskaże możliwości lecznicze - to powinno zlikwidować objawy bólowe. Po drugie przyczyna może tkwić w zaburzeniach gastrologicznych. Leki, które Pani zażywa powinny zmniejszać objawy. Proszę też pamiętać, że istnieją leki bez recepty, które zmniejszają wzdęcia. Może warto byłoby ich spróbować? Po trzecie przyczyna może mieć podłoże psychogenne. Tym bardziej, że jak Pani napisała, objawy nasilają się w czasie stresu. W tym przypadku dobrze byłoby, by skonsultowała się Pani z psychologiem.