Ból brzucha po prawej stronie

Witam. Boli mnie brzuch po prawej stronie, nisko - tak jakby był to jajnik. Boli mnie dość często, ale z przerwami (od dwóch dni). Teraz od około godziny boli mnie w sposób ciągły. Często, gdy wykonam jakiś ruch nogą, występuje mocniejszy ból, który słabnie, gdy wyprostuję nogę. Nie zawsze tak jest, ale bardzo często. Również przy załatwianiu się zdarzają się takie uderzenia. Jajnik po tej stronie miałam operowany ponad pół roku temu (torbiel krwotoczna), a jakieś półtora miesiąca temu miałam kontrolne USG, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Po tej stronie brzucha jest chyba także wyrostek robaczkowy. Czy powinnam iść z tym do jakiegoś lekarza? Jeśli tak, to do jakiego? Czy powinnam zrobić USG ginekologiczne albo ogólne jamy brzusznej? (Do lekarza pierwszego kontaktu z NFZ nie mogę się dostać, więc to odpada). Biorę od około półtora miesiąca B*** (mam czynnościowy nadmiar prolaktyny). Miesiączki są trochę nieregularne (różnica kilku dni, ale nie większa). Pozdrawiam.

Witam serdecznie.

W opisanym przez Panią umiejscowieniu przyczyną bólu mogą być schorzenia wielu narządów.

Rzeczywiście jest prawdopodobne, że przyczyną mogą być ponowne problemy z narządami rodnymi, szczególnie z jajnikami.

Jak słusznie Pani zauważyła, po stronie tej umiejscowiony jest również najczęściej wyrostek robaczkowy (u niektórych osób jego lokalizacja może być inna). W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem. Jeżeli zapalenie zostaje potwierdzone, najczęściej wdrażane jest leczenie operacyjne.

W okolicy tej promieniować mogą także bóle związane z chorobami nerek, moczowodu czy pęcherza moczowego (na przykład w przypadku kamicy nerek czy chorób zapalnych).

Również niektóre choroby jelit mogą dawać podobne dolegliwości.

Wizyta u lekarza jest konieczna.
Bez badania lekarskiego, dokładnego zebrania wywiadu nie ma możliwości postawienia rozpoznania, a co za tym idzie wdrożenia leczenia.
Najlepiej rozpocząć wizytę od lekarza rodzinnego, który powinien być dostępny. W przypadku późnych godzin wieczornych (w poszczególnych miejscowościach o różnych porach), opiekę pełni wytypowany ośrodek opieki nocnej. Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy. Lekarz podstawowej opieki medycznej po zbadaniu, jeżeli będzie taka konieczność, skieruje Panią do dalszych specjalistów (internisty, ginekologa, chirurga).

W przypadku opisywanych przez Panią dolegliwości wskazane jest wykonanie USG jamy brzusznej, najlepiej powtórzyć także USG przezpochwowe. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, konieczne są również badania laboratoryjne.

Pozdrawiam serdecznie