Ból brzucha u dziecka i kłopoty z oddawaniem moczu

Dziecko skarży się często na bóle brzucha i że szczypie, jak robi siusiu. Zrobiłam jej badanie moczu, wynik jest taki: barwa żółta, niezupełna, odczyn obojętny, ciężar właściwy 1028, białka - cukier - urobilinogen wzmożony, bilirubina - skladniki mineralne liczne fosforany bezpostaciowe - co to oznacza?

KOBIETA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Niestety, wynik badania moczu przedstawiony przez Panią jest nie pełny. Aby móc go interpretować pod kątem infekcji układu moczowego, konieczne jest też wykonanie badania mikroskopowego moczu - z oceną ilości leukocytów i erytrocytów, a także składników osadu.

Objawy sugerują zakażenie układu moczowego, liczne składniki mineralne mogą sugerować tendencję do powstawania kamicy.

Bardziej niepokojące są powtarzające się bóle brzucha. Podwyższona ilość urobilinogenu może świadczyć o problemie z wątrobą lub drogami żółciowymi.

W związku z tym proponowałabym zgłosić się niezwłocznie do lekarza rodzinnego/pediatry w celu zbadania syna, poszerzenia diagnostyki o następujące badania: morfologia krwi, badanie ogólne moczu z posiewem, stężenie bilirubiny całkowitej, pośredniej i bezpośredniej, GGTP, fosfataza zasadowa, AspAT i AlAt, amylaza w surowicy i inne w zależności od stwierdzonych dolegliwości. Warto wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej. Proszę nie bagatelizować tego problemu. Być może konieczna będzie konsultacja gastroenterologa lub nefrologa (w zależności od nieprawidłowości w badaniach).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty