Ból brzucha u dziecka i kłopoty z oddawaniem moczu

Dziecko skarży się często na bóle brzucha i że szczypie, jak robi siusiu. Zrobiłam jej badanie moczu, wynik jest taki: barwa żółta, niezupełna, odczyn obojętny, ciężar właściwy 1028, białka - cukier - urobilinogen wzmożony, bilirubina - skladniki mineralne liczne fosforany bezpostaciowe - co to oznacza?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niestety, wynik badania moczu przedstawiony przez Panią jest nie pełny. Aby móc go interpretować pod kątem infekcji układu moczowego, konieczne jest też wykonanie badania mikroskopowego moczu - z oceną ilości leukocytów i erytrocytów, a także składników osadu.

Objawy sugerują zakażenie układu moczowego, liczne składniki mineralne mogą sugerować tendencję do powstawania kamicy.

Bardziej niepokojące są powtarzające się bóle brzucha. Podwyższona ilość urobilinogenu może świadczyć o problemie z wątrobą lub drogami żółciowymi.

W związku z tym proponowałabym zgłosić się niezwłocznie do lekarza rodzinnego/pediatry w celu zbadania syna, poszerzenia diagnostyki o następujące badania: morfologia krwi, badanie ogólne moczu z posiewem, stężenie bilirubiny całkowitej, pośredniej i bezpośredniej, GGTP, fosfataza zasadowa, AspAT i AlAt, amylaza w surowicy i inne w zależności od stwierdzonych dolegliwości. Warto wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej. Proszę nie bagatelizować tego problemu. Być może konieczna będzie konsultacja gastroenterologa lub nefrologa (w zależności od nieprawidłowości w badaniach).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.