Ból brzucha w ciąży po poronieniu

Witam, obecnie jestem 15 t.c. Wszystkie wyniki badań mam w normie. Od 2 dni bolał mnie dół brzucha, a dziś lekarz powiedział mi, że mam rozwarcie na 2 cm i kazał dużo leżeć i brać 3 razy po 1 tabletce Buscopanu. Co to właściwie znaczy i czy powinnam się martwić? Czy mam szansę donosić bezpiecznie ciążę? Ewentualnie kiedy pojechać na ostry dyżur itd? Dodam, że w poprzedniej ciąży miałam puste jajo.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie wiem, co miał na myśli dokładnie Pani lekarz, mówiąc że ma Pani rozwarcie na 2 cm. Jeśli jest to prawdziwe rozwarcie, czyli szyjka macicy jest całkiem zgładzona, to istnieje bardzo duże ryzyko poronienia. Jeśli szyjka macicy jest zachowana (niezgładzona), lecz jej kanał w badaniu przepuszcza 2 palce, to również ryzyko poronienia jest duże. Powinna Pani mieć wykonane badanie USG sondą przezpochwową z pomiarem długości kanału szyjki i oceną jej ujścia wewnętrznego (czy się nie rozwiera). Możliwe, że wymaga Pani założenia na szyjkę pessara szyjkowego, a także przyjmowania dopochwowo syntetycznego progesteronu. W przypadku, jeśli w ujściu zewnętrznym szyjki widoczny jest pęcherz płodowy, konieczne jest wręcz założenie ratunkowego szwu szyjkowego. Oczywiście są to moje spekulacje, czynione na podstawie skąpych, niepełnych danych, jakie Pani podaje. Pani lekarz zna Pani sytuację dużo lepiej i do niego powinna Pani zwrócić się w pierwszej kolejności z pytaniem, co dokładnie Pani dolega. Jeśli nie ma Pani możliwości natychmiastowego skontaktowania się ze swoim lekarzem, radzę niezwłocznie udać się do ginekologicznej izby przyjęć szpitala dysponującego Oddziałem Patologii Ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!