Ból brzucha z lewej strony - jaki może być powód?

Córka (lat 14) po raz trzeci w ciągu 1,5 roku miała silny atak bólu brzucha z lewej strony. Dwa pierwsze razy obyły się zastrzykami z ketonalu i nospy. Tym razem było gorzej. Silny ból pojawił się wczoraj w szkole. Córka nie dała rady chodzić. Pielęgniarka wezwała pogotowie. Zaaplikowano jej ketonal z czymś jeszcze. Po godzinie bóle się nasiliły. Przyjechało do szkoły pogotowie po raz drugi. W szpitalu otrzymała po raz kolejny dwa zastrzyki przeciwbólowe. Po paru godzinach ból ustał. Podczas badania miała silny ból przy uciskaniu brzucha przez lekarza z lewej strony na wysokości pępka. Wykonano jej następujące badania, które nic nie wykazały: usg, sonda do trzustki, krew, mocz, kał, rtg. Dzisiaj od południa zaczyna jej boleć w tym samym miejscu przy ruchach. Przed chwilą dzwoniła i mówi, że boli jej coraz mocniej nawet gdy leży i się nie rusza. Dziękuję za sugestie.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ból jest objawem wysoce niespecyficznym, dlatego niemożliwe jest ustalenie rozpoznania bez osobistego zbadania pacjentki. Konieczne jest także zebranie szczegółowego wywiadu z córką, także w kierunku chorób w rodzinie czy przyjmowanych leków i innych środków chemicznych.

Ból z lewej strony brzucha może być spowodowany wrzodami żołądka, ostrym zapaleniem trzustki, kamicą nerkową, zapaleniem przydatków (najczęściej występują kilka dni po menstruacji), zapaleniem jelita grubego i innych. Prawidłowe wyniki badań przy tak intensywnych objawach nasuwają także podejrzenie dolegliwości na tle psychogenny.

Koniczne jest dokładne zbadanie pacjentki i zlecenie dodatkowych badań. Warto powtórzyć badania krwi, badania obrazowe (badania USG jest subiektywne, a wynik zależy od doświadczenia badającego oraz sprzętu na którym wykonuje badanie), ewentualnie wykonać kolonoskopię. Wskazana jest także konsultacja ginekologiczna.

Ze względu na nawrót silnych dolegliwości bólowych konieczne jest wyjaśnienie ich przyczyny. Leczenie objawowe w postaci stosowanych leków przeciwbólowych jest niewystarczające.

Pozdrawiam.